Erdogan tűzszünetet sürget Idlíbben

Putyin elutasítja a török elnök javaslatát

Külföld
  • 2018.09.07. - 15:11

Tűzszünetet sürgetett Idlíbben Recep Tayyip Erdogan török elnök az iráni és az orosz kollégájával Teheránban tartott tanácskozásán a szíriai helyzetről. Vlagyimir Putyin orosz államfő azonban elutasította a felvetést, és Haszán Róhánival együtt azt hangsúlyozta, hogy elkerülhetetlen a "terroristák" elleni harc az északnyugat-szíriai tartományban, ahol a Bassár el-Aszad elnök vezette arab ország hadserege offenzívát készít elő.

Recep Tayyip Erdogan az asztanai háromoldalú folyamat keretében rendezett találkozón azt mondta, a tűzszünet jelentős eredménye lehetne a teheráni egyeztetésnek. 

Az orosz elnök viszont kijelentette, ellenzi a tűzszünetet, mert a Dzsabhat Fatah es-Sám dzsihadista csoport - korábban an-Nuszra Front - és az Iszlám Állam dzsihadista szervezet harcosai is jelen vannak a felkelők utolsó enklávéjaként számon tartott Idlíbben, és ők nem részesei a békefolyamatnak.

Haszán Róháni úgy fogalmazott: "békét akarunk, de néha harcolni kell a békéért".

Putyin: az idlíbi helyzet fokozatos stabilizálásáról egyeztettek

Az idlíbi helyzet fokozatos stabilizálásáról egyeztetett török és iráni kollégájával az orosz elnök pénteken Teheránban. Vlagyimir Putyin a "terroristák" kiűzését szorgalmazta az északnyugat-szíriai tartományból, ahol küszöbön áll a Bassár el-Aszad elnök vezette arab ország hadseregének offenzívája.

Az orosz államfő szerint a terroristák jelenléte Idlíbben veszélyt jelent a térség lakóira. A tartomány a felkelők utolsó bástyája a polgárháború dúlta Szíriában, ahol Törökország a lázadókat, Oroszország és Irán a kormányerőket támogatja. 

Az asztanai háromoldalú folyamat keretében rendezett teheráni találkozón Vlagyimir Putyin tájékoztatása szerint "konkrét lépésekről egyeztettek az idlíbi feszültségmentesítési övezet stabilizálásával" kapcsolatban. Ebbe beletartozik "a megbékélés lehetősége mindazokkal, akik készek a párbeszédre" - mondta.

Ezrek tiltakoztak Idlíbben a hadsereg várható offenzívája ellen

Ezrek tiltakoztak a felkelők ellenőrzése alatt álló szíriai Idlíb tartományban a kormányerők várható offenzívája ellen pénteken.

Az emberek a tartomány azonos nevű székhelyén vonultak utcára ellenzéki csoportok zászlaját lobogtatva és olyan táblákat tartva a magasba, amelyen többek között ilyen feliratok voltak olvashatók: "Idlíbi polgár vagyok, jogom van méltóságban élni!".

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) brit székhelyű aktivistahálózat szerint hozzávetőleg tízezren vettek részt a tüntetésen, amelyre a tartomány egészéből és a lázadók ellenőrizte szomszédos területekről is érkeztek emberek.

Idlíbben hozzávetőleg hárommillióan ének, sokan közülük a polgárháború dúlta Szíria más részeiből menekültek oda.


Reklám