Jelentős katonai mozgásra lehet számítani a NATO-n belül a szervezet múlt héten tartott varsói csúcstalálkozója nyomán. A csapatáthelyezések révén lesz lengyel és román alakulatcsere is. A cél, hogy Oroszországot elrettentsék attól, hogy megtámadja a szövetség bármelyik államát.
A varsói csúcs nyomán egy lengyel századot Romániába, egy román századot pedig Lengyelországba telepítenek, s összesen négy zászlóalj rotációs rendszerben fog állomásozni Lengyelországban és a balti államokban, valamint létrehoznak egy romániai és bulgáriai nemzetközi összetételű NATO-dandárt is. Ezentúl a lengyel vadászgépek részt vesznek a NATO bulgáriai és romániai rotációs légtérellenőrző missziójában. Fontos közbevetni, a varsói döntések összhangban vannak azzal a nyilatkozattal, amelyet tavaly novemberben Bukarestben a kilenc kelet-közép-európai államfő részvételével megtartott regionális konferencián fogadtak el. A felek idén ősszel külügyminiszteri szintű találkozót tartanak, ahol egy újabb államfői csúcsot készítenek elő. A NATO-találkozót követően Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormányzó Jog és Igazságosság elnöke azt mondta, a NATO-erők hazai telepítése valóságos nyereség Varsó szempontjából. Hozzátette, a védelmi kiadásokat a nemzetközi helyzetre való tekintettel növelni kellene – annak ellenére, hogy az állam a bruttó hazai termék két százalékát fordítja e célra.



