Felhívással fordult az Európai Bizottsághoz (EB) 120 lengyel civil szervezet, tiltakozva a lengyel legfelsőbb bíróságról szóló törvény ellen.
A legfelsőbb bíróság jelenlegi bíráinak nagyjából 40 százaléka július 3-tól nyugdíjba vonul, mert számukra a nyugdíjkorhatárt 65 évre csökkentik. A hétfőn nyilvánosságra hozott felhívás kezdeményezői szerint az utolsó esélyük arra, hogy elhárítsák a törvény negatív következményeit, ha panaszuk az Európai Unió Bírósága elé kerül.
A Jean-Claude Juncker EB-elnöknek címzett felhívásban a szerzők arra figyelmeztetnek, hogy a legfelsőbb bíróságról szóló törvény az utolsó lépés abban a folyamatban, amellyel a kormánypárt átveszi a hatalmat a bíróságok felett. Számos bíró nyugdíjazása után a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság Párt (PiS) a neki tetsző új bírákkal tölti majd fel a testületet - írták.
A felhívás aláírói között van mások mellett a Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért és Agnieszka Holland rendező.
Az Európai Bizottság a jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázata miatt tavaly decemberben indított eddig példátlan eljárást Varsóval szemben az uniós alapszerződés 7. cikke alapján. Olyan - jelenleg is zajló - többlépcsős eljárásról van szó, amely az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén végső esetben akár az érintett állam szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat, ehhez azonban az összes többi tagország egyhangú támogatására lenne szükség. Az utóbbi években elsősorban amiatt érte sok bírálat a lengyel kormányt, hogy sokak szerint csorbítani próbálja az igazságszolgáltatás függetlenségét.



