Alkotmányellenes a Dél-afrikai Köztársaság kiválása a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) részes államai közül - határozott szerdán az ország legfelsőbb bírósága.
Pretoria tavaly októberben értesítette az ENSZ-t, hogy szándékában áll a távozás. Tavaly ugyanis tavaly vitába keveredett az ICC-vel, mert nem volt hajlandó őrizetbe venni az Afrikai Unió ülésére az országba látogató Omar el-Besir szudáni államfőt, aki ellen népirtás, háborús és emberiesség elleni bűncselekmények vádja miatt a bíróság elfogatóparancsot adott ki.
A pretoriai külügyminisztérium álláspontja szerint ugyanis a Dél-afrikai Köztársaság kötelezettsége a konfliktusok békés megoldására nem egyeztethető össze azzal, ahogy az ICC értelmezi a bíróság alapító statútumát.
Phineas Mojapelo, a Dél-afrikai legfelsőbb bíróság tagja szerdán utasította a kormányt, hogy vonja vissza a kiválás kezdeményezését, mert a testület alkotmányellenesnek minősítette a kiválásról szóló döntését. A bejelentést az állami tévé élőben közvetítette.
A legnagyobb ellenzéki párt, a Demokratikus Szövetség szerdán a Twitteren elégedettségének adott hangot amiatt, hogy a bírósági beadványával elérte a kiválás kezdeményezésének visszavonását. Egyelőre nem tudni, hogy a pretoriai kormány megfellebbezi-e a bírósági döntést.
Az Omar el-Besir elleni vádpontok a nyugat-szudáni Dárfúr tartományban 2003, a kormány elleni lázadás kezdete óta elkövetett bűncselekményekre vonatkoznak, a letartóztatási parancsot 2009-ben adták ki elleni. Az ENSZ szerint 2,7 millióan menekültek el otthonaikból és 300 ezren haltak meg a konfliktusban.



