Legalább hatvanhét ember - köztük tizenöt civil - életét vesztette, miután az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet fegyveresei a szíriai kormány fennhatósága alatt álló falvakat támadtak meg a közép-szíriai Hama tartományban - közölte egy emigráns szervezet.
A terrorszervezet kifejezetten olyan falvakat vett célba, amelyek lakosai többségükben a síita iszlám vallás iszmailita ágához tartoznak. Az egyik falu elfoglalása miatt félő, hogy a dzsihadisták lemészárolják az ott élő vallási kisebbségek tagjait, ahogy tették ezt korábban számos alkalommal Szíria és Irak területén is.
A támadás a fővárost, Damaszkuszt az észak-szíriai Aleppó városával összekötő autópálya közelében elterülő falvak ellen irányult, a SANA szíriai hivatalos hírügynökség szerint az Iszlám Állam rajtaütését a szíriai kormányerők visszaverték. A dzsihadisták emellett az autópályát is megpróbálták ellenőrzésük alá vonni, de a hadsereg itt is útjukat állta.
Ezzel szemben a londoni székhelyű, a szíriai konfliktust szorosan figyelemmel követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint az Iszlám Állam harcosainak a harcok során a hadsereg számos állását sikerült elfoglalnia, egyebek között Akareb esz-Szafit is.
A terrorszervezet szócsövének számító Aamák hírügynökség pedig azt közölte, hogy a szervezet az említett község mellett Mabúdzsa falut is elfoglalta. A hírügynökség szertint a falu lakosai a síita alavita kisebbség tagjai, miként Bassár el-Aszad szíriai elnök is. Az Iszlám Állam szunnita szélsőségeseinek szemében a síita iszlám vallást követők "hitehagyottaknak" számítanak, akik "ezért halált érdemelnek". A terrorszervezet emiatt korábban síiták és más vallásúak ezreit gyilkolta le, ezekről a gyilkosságokról pedig számos alkalommal töltött fel fényképeket és videofelvételeket a világhálóra.
Az áldozatokon kívül "emberek tucatjai tűntek el a mostani harcokban, de még nem tisztázott, hogy az Iszlám Állam rabolta-e el őket" - közölte Rámi Abdur-Rahmán, az OSDH vezetője, aki hozzátette, hogy a dzsihadisták az általuk újonnan elfoglalt Akareb esz-Szafi faluban számos ház tetején orvlövészeket helyeztek el védelmi állásaik megerősítésére.



