Hszi Csin-ping újra találkozik Putyinnal

Moszkva számára különösen fontos találkozóról van szó

Külföld
  • 2026.08.29. - 15:25
Hszi Csin-ping kínai elnök Xi Jinping
Hszi Csin-ping kínai elnökAFP/Pool/Fazry Ismail

Vlagyimir Putyin orosz elnök augusztus 31-én, hétfőn Biskekben találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel, ahol a két ország együttműködéséről és aktuális nemzetközi kérdésekről tárgyalnak.

Jurij Usakov, a Kreml elnöki tanácsadója szerint Moszkva számára különösen fontos találkozóról van szó, amely egyben Putyin és Hszi idei második személyes egyeztetése lesz - írja a Russia's pivot to Asia.

A tárgyalások egyik kiemelt témája a Szibéria Ereje 2, vagyis a Power of Siberia 2 gázvezeték projektje lesz. A tervezett vezeték az orosz sarkvidéki gázmezőkről Mongólián keresztül szállítana földgázt Kínába. A Kreml tájékoztatása szerint Putyin és Hszi kétoldalú tárgyalásán közvetlenül is napirendre kerül a beruházás.

A két államfő következő hónapokban is többször találkozhat. A tervek szerint szeptember közepén az Újdelhiben rendezendő BRICS-csúcstalálkozón, novemberben pedig a Kínában megtartandó APEC-fórumon is személyesen egyeztetnek majd.

Putyin Biskekbe a Sanghaji Együttműködési Szervezet, az SCO csúcstalálkozójára érkezik, amelyet augusztus 31. és szeptember 1. között rendeznek Kirgizisztánban. A találkozó után az orosz elnök Vlagyivosztokba utazik, ahol részt vesz a Keleti Gazdasági Fórumon.

A biskeki csúcstalálkozó idején Putyin más vezetőkkel is kétoldalú megbeszéléseket tart. Jurij Usakov közlése szerint az orosz elnök Narendra Modi indiai miniszterelnökkel és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnökkel is találkozik az SCO-csúcs margóján.

Reklám