Külföld
Nem megbízható Irán ajánlata?
Az Egyesült Államok ismét elutasító hangot ütött meg

„Hamarosan át fogom tekinteni az Irán által most küldött tervet, de nem tudom elképzelni, hogy elfogadható lenne, tekintettel arra, hogy még nem fizettek elég nagy árat azért, amit az emberiséggel és a világgal tettek az elmúlt 47 évben” – írta Donald Trump a Truth Social felületén közzétett bejegyzésében.
Teherán egy 14 pontos javaslatot küldött Washingtonnak Pakisztánon keresztül, válaszul az Egyesült Államok korábbi, kilenc pontos tervére – írta a Poltico.
„Később majd tájékoztatlak titeket” – mondta Trump újságíróknak Floridában. „Most meg fogják mondani a pontos szöveget” – tette hozzá, mielőtt felszállt az Air Force One-ra.
Trump azt is jelezte, hogy újabb katonai lépéseket is elrendelhet, ha nem történik előrelépés a megállapodás irányába. „Ha rosszul viselkednek, ha valami rosszat tesznek – de meglátjuk” – mondta. „Ez egy lehetőség.”
Az amerikai elnök korábban már elutasított egy iráni javaslatot, de a tárgyalások folytatódtak, és egy ideiglenes tűzszünet egyelőre fennmarad.
Kazem Gharibabadi szerint „a labda az Egyesült Államok térfelén van”, és Washingtonnak kell eldöntenie, hogy a diplomácia vagy a konfrontáció útját választja.
A tárgyalásokkal párhuzamosan az Egyesült Államok külügyminisztériuma 8,6 milliárd dollár értékű fegyvereladást hagyott jóvá több közel-keleti szövetséges számára, köztük Izraelnek, Katarnak, Kuvaitnak és az Egyesült Arab Emírségeknek.
Marco Rubio egy sürgősségi eljárást alkalmazva gyorsította fel az ügyleteket, amely lehetővé teszi a fegyverek azonnali értékesítését, megkerülve a szokásos kongresszusi felülvizsgálatot.
Közben Abbas Araghchi az Európai Unió külpolitikai vezetőjével, Kaja Kallas-szal egyeztetett Irán háború lezárására irányuló kezdeményezéseiről. A Tasnim szerint a felek a regionális és nemzetközi helyzetet is áttekintették.
