Külföld

Merre tovább, német szociáldemokraták?

Irány a süllyesztő?

Ha a szociáldemokraták nem akarnak eltűnni a peremvidéken, egyszer s mindenkorra el kell dönteniük, hogy mit és kit képviselnek - írja friss cikkében a Politico.

Merre tovább, német szociáldemokraták?
Ilyet már idehaza is láttunk: üres pulpitus, néma mikrofonok...
Fotó: AFP/DPA/KAY Nietfeld

Nagyon durva válságban van a német Szociáldemokrata Párt (SPD) - írja friss elemzésében a Politico. Mint emlékeztetnek, március 8-án a formáció a gazdag Baden-Württemberg tartományban a szavazatok mindössze 5,5 százalékát kapta- így ez volt a háború utáni történetük legrosszabb eredménye. Olyannyira, hogy valójában alig sikerült átlépniük a parlamenti képviselethez szükséges öt százalékos küszöböt.

Alig két héttel később Rajna-vidék-Pfalzban a párt 35 évnyi kormányzás után a második helyre szorult, ezzel a tartomány történetének legrosszabb választási eredményét mutatta föl. S mivel a baj nem jár egyedül, közben az országos közvélemény-kutatás szerint a népszerűségük tizenöt százalékra esett vissza.

A lapban megjegyzik, általánosságban elmondható, hogy a párt fiatalabb, nagyobb városi és szociálisan liberális támogatói vagy a Zöldek vagy a nyíltan szélsőbaloldali formációk felé sodródtak. Ugyanakkor a kisebb településeken a társadalmilag konzervatív, bevándorlásellenes szavazók az Alternatíva Németországot (AfD) választották.

A Politico hozzáteszi, a nehéz helyzetben lévő SPD vezetése megosztott: egyik fele meg akarja őrizni és erősíteni Németország magasztalt „szociális piacát”, míg a másik szerint egy liberális rendszert kellene végre a zászlóra tűzni, amelyet a jelenlegi kormány eddig elmulasztott megvalósítani.

Kapcsolódó írásaink