Nem sodródik fegyverkezési versenybe a NATO Oroszországgal, de meg fogja őrizni tagországainak biztonságát – hangsúlyozta Jens Stoltenberg, az atlanti szövetség főtitkára szerdán Brüsszelben, a NATO-államok védelmi minisztereinek kétnapos tanácskozása kezdetén.
A főtitkár várakozásai szerint a védelmi miniszterek döntést hoznak a NATO úgynevezett reagáló erőinek kapacitásnöveléséről. Szintén javítani akarják a szövetség előrelátó katonai tervezési képességét, és fel fogják gyorsítani a politikai és a katonai döntéshozatali mechanizmust. A miniszterek megvitatják a védelmi beruházási számadatokat, amelyek azt mutatják, hogy a 28 tagú NATO-ban csak öt tagállamban éri el a védelmi költségvetés aránya a kívánatos mértéket, a GDP két százalékát. Ugyan 18 tagállamban növekednek a védelmi kiadások, összesítve a szövetség szintjén 1,5 százalékkal csökken a védelmi költségvetés.


