Az iráni külügyminiszter minimális esélyt lát arra, hogy ezen a héten Lausanne-ban megállapodás születik országa atomprogramjáról, így szerinte "nem szükséges", hogy a svájci találkozón jelen legyenek a Teheránnal tárgyaló nagyhatalmak diplomáciai vezetői - jelentette szerdán honlapján az iráni állami televízió.
"Úgy gondolom, a mostani fordulóban nincs szükség arra, hogy jelen legyenek (a hatok külügyminiszterei) - mondta Mohammad Dzsavád Zaríf. Erre csak akkor lesz szükség, ha "megoldásokat találunk és közeledünk egy megállapodáshoz" - tette hozzá. A hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) többi képviselője szerdán érkezik Lausanne-ba. Zaríf, aki harmadik napja folytat kétoldalú megbeszéléseket John Kerry amerikai külügyminiszterrel, hangsúlyozta, hogy vannak "nézeteltérések". Hangsúlyozta, hogy először fel kell jegyezni a megoldásokat, ehhez azonban szerinte "inkább szakértők, semmint miniszterek" kellenek. Zaríf az iráni média jelentése szerint még azt is mondta, hogy az iráni delegáció szükség esetén hajlandó az Egyesült Államokkal Lausanne-ban folytatott nukleáris tárgyalásokat meghosszabbítani, és így a perzsa újévi ünnepségről lemondani. A tervek szerint az úgynevezett hatok március végéig szeretnének Iránnal megállapodni egy keretszerződésről, június 30-ra pedig végleges, hosszú távra szóló egyezséget kötnének. A Nyugat enyhítene az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot. Ali Akbar Szálehi, az iráni atomenergia-ügyi szervezet vezetője kedden azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak és Iránnak sikerült megállapodniuk a Teherán vitatott atomprogramjára vonatkozó "technikai kérdések 90 százalékáról". Egy név nélkül nyilatkozó amerikai illetékes viszont arról beszélt, hogy "nehéz kérdéseket" kell még megoldaniuk az egyeztetéseken.



