Villanyvezetéknek repült és elpusztult Fülöp, a gólya, aki tizenhárom éve élt Magyarországon

Több százezer madár jár így évente

Krónika
  • 2018.06.23. - 00:16

Tizenöt éves korában elpusztult Fülöp, a fehér gólya, aki már tizenhárom éve nem hagyta el hazánkat – jelentette be Rózsa Sándor, az Aggteleki Nemzeti Park osztályvezetője.

Nekirepült egy villanyvezetéknek, ami azonnal megölte. Fülöp élete során harmincnál is több fiókának adott életet, az elmúlt tizenkét évben mindig áttelelt Zemplénben, a bodrogkeresztúriak kedvence lett, akik még egy futóversenyt is elneveztek róla. A gólyát 2003. június 7-én fiókaként egy olasz gólyakutató megjelölte színes gyűrűvel Északkelet-Spanyolországban, az Ebro folyó völgyében. Itthon a madarakat a veréb mérettől a gólyákig és a túzokig fenyegető kis- és középfeszültségű, valamint a vasúti elektromos szabadvezeték-hálózat közel százezer kilométer hosszú és több mint egymillió oszlopot számlál. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) adatai szerint kétszáz-háromszázezer madár pusztul el évente áramütés miatt, ennek természetvédelmi kárértéke több milliárd forint. Az áramütést szenvedő fehér gólyák száma pedig júliusban a fiókák kirepülési időszakában tovább nő.
Reklám