Rekord erősségű szelek csaptak le Finnországra szerda hajnalban – adta hírül az MTI. A legerősebb szélsebesség elérte az óránkénti száztizenhét kilométert az Aland-szigeteki Kokar szigetén.
Észak-európai országban korábban még soha sem mértek ilyen mértékű szélerősséget. Az orkán a szigetek egy részén, illetve a finn szárazföldön is áramkimaradásokat okozott: előbbin mintegy harmincezer, utóbbin legalább nyolcvanötezer háztartás maradt elektromos áram nélkül. A közúti közlekedést tovább nehezíti az erős havazás is. A Balti-tengeren, a Finnország és Svédország között elterülő szigetek rendőrsége felszólította a lakosokat, hogy maradjanak otthonaikban. A tenger vizét a szél felkorbácsolta, a mérőállomások 7,9 méteres hullámokat is regisztráltak, ez alig maradt el a térségben valaha mért legmagasabb, 8,2-es értéktől. Az ítéletidő ellenére Finnország és Svédország között kerülőúton közlekedtek az utasszállító hajók. Budapesten pedig szerdán 100,8 kilométeres széllökést is mértek a János-hegyen, ezzel új fővárosi napi szélsebességrekord született.



