Egy új ausztrál kutatás szerint az elmúlt egymillió év jégkorszakai akkor értek véget, amikor a Föld tengelyének szöge nagyobb lett.
Ennek köszönhetően a hosszabb és melegebb nyarak elolvasztották a Föld északi féltekéjének jégtakaróit, ezzel jégkorszakok közötti melegebb időszakot idézve elő. Ezt tapasztaljuk az elmúlt 11 ezer évben – írta a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál. A tudósok továbbra is kutatják, milyen gyakoriak ezek a periódusok, és milyen hamar várhatjuk a következőt. A kutatócsoport olaszországi cseppkőbarlangok és a portugál parti vizekből vett óceáni üledékminták adatait vetette össze. A cseppkövek növekedési rétegeiből ugyanazokat a változásokat azonosították, mint az óceáni üledékből. A nemzetközi kutatócsoport két olvadási időszakot állapított meg, az egyik 960 ezer, a másik 875 ezer évvel ezelőtt ért véget. A két olvadási időszak kezdete egyaránt egybeesett a Föld tengelyferdesége szögének növekedésével.



