Tim Peake brit asztronauta korábban büszkén mutatta be a Rosalind Franklin Exomars Rover névre keresztelt űreszközt, amelyet a terv szerint idén nyáron juttattak volna el a Marsra, hogy a vörös bolygó felszínét vizsgálja és kutasson az élet nyomai után.
Tegnap azonban kiderült, az Európai Űrügynökség és a Roszkoszmosz közös projektjét két évvel el kell halasztani, miután a szakembereknek nem sikerült időben felkészülniük az indulásra. A misszióhoz szükséges legfontosabb elemek ugyan elkészültek – így a rakéták, valamint maga a marsjáró, is –, de nem tudták befejezni az ejtőernyők tesztelését, illetve kijavítani az elektronikus modulban időközben jelentkező problémákat, továbbá számos, az induláshoz nélkülözhetetlen tesztre nem került sor. A projekttel tehát egészen 2022-ig várniuk kell a kutatóknak, a vörös bolygóra történő utazás ugyanis csakis a Föld és a Mars megfelelő együttállása idején lehetséges, amikor a legrövidebb a táv a két planéta között. Erre a megfelelő állásra huszonhat hónaponként kerül sor. A kutatók arról is beszéltek, a helyzetre hatással volt a koronavírus-járvány is, hiszen nemzetközi projektről van szó, a különböző országokból érkező szakemberek pedig nem tudtak olyan könnyedén utazni, mint korábban. Ugyanakkor hangsúlyozták, nem a járvány miatt halasztották el végül a missziót.




