Nőtt a mumpszbetegek száma Angliában

Egy hamis tanulmány hatása

Krónika
  • 2019.05.29. - 00:26

Jelentősen megugrott a mumpsz- és kanyaróbetegek száma Angliában: 2019-ben első három hónapjában hétszázkilencvenöt mumpszbeteget jegyeztek fel, szemben a tavalyi egész évi ezerharmincegy esettel.

A szakemberek mindezt az egyetemekre érkezett fiatalok érintkezésével magyarázzák. Felhívták a figyelmet arra, hogy a mostani egyetemisták akkor születtek, amikor a kétezres évek elején magasra hágott az oltásellenesség azután, hogy Andrew Wakefield gasztroenterológus 1998-ban egy tanulmányában arról írt, hogy a kanyaró-mumpsz-rózsahimlő (rubeola) elleni MMR oltás autizmust okozhat. A tanulmányról később kiderült, hogy szerzője nemcsak tévedett, de meg is hamisította az adatokat. Azóta sokszor kimutatták, hogy a védőoltásoknak nincs komoly mellékhatása. A kanyarósok száma is emelkedett Angliában. Kelet- és Északnyugat-Angliában az első negyedévben kétszázharmincegy esetet regisztráltak.

Reklám