Izrael kivonul két dél-libanoni területről, és átadja azokat a libanoni hadseregnek – jelentette be Benjamin Netanjahu miniszterelnök a washingtoni tárgyalások után aláírt megállapodás értelmében.
Egy magas rangú izraeli tisztviselő szerint a tárgyalások egy háromoldalú megállapodáshoz vezettek Izrael, Libanon és az Egyesült Államok között, amely lehetővé teszi a „jövőbeli megállapodást” egy szélesebb körű békemegállapodás elérése érdekében.
A megállapodás aláírásakor Libanon amerikai nagykövete, Nada Hamadeh Moawad azt mondta, hogy a megállapodás „az első lépés lesz Libanon szuverenitásának és területi integritásának helyreállítása felé”.
Netanjahu elmondta, hogy az izraeli védelmi erők (IDF) egyik területe, ahonnan visszavonják erőiket, a Litani folyótól északra, míg egy másik a folyótól délre található. Az izraeli megszállás alatt álló dél-libanoni terület magában foglalja a Litani folyótól délre fekvő területet is. Péntek este egy előre felvett videonyilatkozatban Netanjahu úgy jellemezte az izraeli erők mozgását, mint olyan helyszínek elhagyását Libanonban, amelyekre az IDF-nek „nincs szüksége”.
Az amerikai külügyminisztérium ötödik tárgyalási fordulót tartott Izrael és Libanon között, amelynek célja a Trump-adminisztráció kísérlete egy szélesebb körű megállapodás elérésére a két ország között, amelyek soha nem ápoltak diplomáciai kapcsolatot.
„A mai nap a kezdet kezdete” – mondta Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere az aláírási ünnepségen. „Sok munka áll előttünk. Semmiképpen se becsüljük alá az előttünk álló feladat nehézségét. De megértjük a fontosságát, hogy mennyire létfontosságú. És megtiszteltetés számunkra, hogy hozzájárulhatunk ennek megvalósításához.”
A libanoni fegyveres erők egy kísérleti program részeként vonulnak be ezekre a területekre, amely a két ország közötti legújabb tűzszüneti megállapodás részét képezte. A CNN korábban arról számolt be, hogy Izrael a tárgyalások részeként „szimbolikus” kivonulásokat fontolgat a megszállt dél-libanoni területekről, a libanoni kormány felé tett „gesztusként”.
Csütörtökön az izraeli védelmi erők azt közölték, hogy „ideiglenesen” csökkentik erőik libanoni állományát, de a CNN-nek adott nyilatkozatban nem történt említés a területről való visszavonulásról. Egy nappal korábban az izraeli védelmi miniszter azt mondta, hogy a hadsereg nem fog kivonulni Libanonból, még akkor sem, ha az Egyesült Államok követeli.
Netanjahu a megállapodást Izrael jelentős győzelmének nevezte, amely lehetővé teszi Izrael számára, hogy Dél-Libanonban elfoglalt területeinek nagy részén maradjon, és azt mindaddig megtartsa, amíg a Hezbollah le nem fegyverzi magát.
„Ez Iránnak is súlyos csapás” – mondta Netanjahu. „Irán erőszakkal próbál minket kivonni Dél-Libanonból. Lényegében Izrael, Libanon és az Egyesült Államok azt mondja nekik: ez nem a te dolgod.”
„Libanon és Izrael népe megérdemli, hogy békében és biztonságban éljen, de régóta szenvednek a konfliktusoktól” – tette hozzá Rubio.
Az aláírás után kiadott közleményében Joseph Aoun libanoni elnök megköszönte a Trump-adminisztrációnak a tárgyalások lebonyolítását. Azt mondta, hogy a megállapodás lehetővé teszi a libanoni nép számára, hogy „visszatérjen teljesen felszabadított földjére… egy olyan libanoni állam szuverenitása alatt, amelynek nincs partnere a földje és népe feletti szuverenitásában”, nyilvánvalóan utalva Irán Hezbollah-on keresztül az országban gyakorolt befolyására, számol be a CNN.
Hassan Fadallah, a libanoni parlament Hezbollah-képviselője azt nyilatkozta, hogy az Irán által támogatott csoport elutasítja az Izraellel folytatott közvetlen tárgyalásokat, és felszólította a kormányt, hogy „vonja vissza ezeket a tárgyalásokat és az összes, a népe ellen hozott döntését”.
A Hezbollah-párti Al-Mayadeen hírcsatornának nyilatkozva Fadallah azt mondta: „Aki kezet fog az ellenséggel, az ugyanolyan bűnöző, mint ők.”







