Közel-Kelet

A német haditengerészet szerepet vállalna a Hormuzi-szoros forgalmának biztosításában

Már konkrét terveket is kidolgoztak

Boris Pistorius német védelmi miniszter az ARD közszolgálati csatornának nyilatkozva elmondta: zajlik a lehetséges művelet előkészítése, beleértve a potenciális partnerekkel való együttműködés és a műveleti struktúra vizsgálatát is. Hozzátette, miniszteri feladataiból fakadóan kötelessége az ilyen forgatókönyvek előkészítése.

A német haditengerészet szerepet vállalna a Hormuzi-szoros forgalmának biztosításában
Boris Pistorius német védelmi miniszter az ARD közszolgálati csatornának nyilatkozva elmondta: zajlik a lehetséges művelet előkészítése, beleértve a potenciális partnerekkel való együttműködés és a műveleti struktúra vizsgálatát is (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/dpa Picture-Alliance/dpa-Pool/Christian Charisius

Pistorius hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a tervezés még korai szakaszban van. Egy esetleges bevetés feltételei között tartós tűzszünetet, nemzetközi jogi keretet és a német szövetségi parlament (Bundestag) felhatalmazását nevezte meg, megjegyezve, hogy "ettől még messze vagyunk".

A miniszter kiemelte a német haditengerészet aknamentesítési képességeit, rámutatva, hogy Németország a NATO-n belül hagyományosan vezető szerepet tölt be ezen a területen.

Mint mondta, egy esetleges német szerepvállalás nem szimbolikus lépés vagy politikai üzenet lenne, hanem a hajózás szabadságának biztosítását szolgálná. "Mindig is azt mondtuk, hogy ez nem a mi háborúnk, de a következményeit mi is érezzük" - fogalmazott.

Kapcsolódó írásaink