Potápi Árpád nemzetpolitikáért felelős államtitkár számítógép vezérlésű (CNC) szerszámgépekkel felszerelt tanműhelyt és mechatronika szaktermet adott át pénteken a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Szakközépiskolában.
A berendezéseket magyar állami támogatással vásárolhatta meg a gyergyószentmiklósi tanintézet. A 2015-ben elindított szakképzés éve programjai az ezt követő években is folytatódtak, a Fogarassy Mihály Szakközépiskola a tavalyi keretből pályázott és nyert 3,4 millió forintot a mechatronika szaktanterem felszereltségének a javítására, és 9 millió forintot a CNC gépekre.
Amint a péntek délutáni avatóünnepségen az államtitkár elmondta: az elmúlt években összesen 1,2 milliárd forintot fordított a kormány a szakképző intézmények felszerelésére szerte a Kárpát-medencében, ebből 145 tanműhelyt és tangazdaságot létesítettek. A forrásból Erdélybe 430 millió forint jutott, amelyből több mint 40 szakképző intézményt támogattak.
Az államtitkár megjegyezte: az volt a cél, hogy itt is meghonosítsák a duális szakképzést. Ez utóbbi lényegét abban látta, hogy a képzésbe bevonják a helyi vállalkozókat, és így olyan szakmákat taníthatnak, amelyekben a diákok el tudnak helyezkedni. Hozzátette: a vállalkozóknak is érdeke, hogy képzett munkaerőt találjanak.
Potápi Árpád elmagyarázta: a magyar államnak az a célja, hogy a fiatalok a szülőföldjükön tudjanak elhelyezkedni, itt tudjanak boldogulni.
Véget ért a száz év magány a Kárpát-medencében
Potápi Árpád János államtitkár szerint véget ért a száz év magány a Kárpát-medencében. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Csíki Székely Múzeumban beszélt erről péntek este a Kratochvill Károly és a Székely Hadosztály című kiállítás megnyitóján.
Potápi Árpád János kijelentette: "A magyar kormány nem mond le erről a földről", nem mond le a magyarságról, a magyar nemzetrészekről és a magyarság történelméről. Hozzátette, ma már nem kell országhatárokat megváltoztatni a magyarság megvédéséhez.
"Véget ért a száz év magány korszaka. Gazdaságfejlesztő programokkal, tematikus évekkel, a kárpát-medencei oktatási és gazdasági tér létrehozásával mind-mind arra törekedtünk az elmúlt nyolc évben, hogy az Önök szülőföldön való boldogulását elősegítsük" - jelentette ki az államtitkár.
Felidézte, hogy nemrég a szerémségi Maradékon járt, ahol emlékeznek még arra, hogy 1918 októberében, néhány nappal a halála előtt a településen járt Tisza István miniszterelnök. Összehívta a falu népét, és azt mondta nekik, hogy a monarchia a háborút elvesztette, de arra kérte őket, hogy őrizzék meg a hitüket, a magyarságukat. "Ezt mondhatta volna Erdélyben is, ha ide jön" - fogalmazott az államtitkár.
Felidézte: a miniszterelnöki székben Tisza Istvánt követő Károlyi Mihály önkényesen leszerelte a magyar hadsereget, és ennek következtében az antant seregei kényükre-kedvükre vonulhattak be Magyarországra. Ebben a helyzetben tett hitet a hátországban egy sereg, a Székely Hadosztály arra, hogy akár élete árán is megvédi a hazát. Úgy vélte, erre akkor is büszkeséggel kell emlékezni, ha nem az történt, amit a Székely Hadosztály akart.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere felidézte: a Székely Hadosztályt megszervező Kratochvill Károly személyében volt egy ember, akit sokan követtek, akik tették a dolgukat. Úgy vélte, ma is az a parancs, hogy "tegyük a dolgunkat". A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott politikus úgy vélte: nem igaz, hogy a székelység megszállás alatt van. Hozzátette: a közösség vezetői azon dolgoznak, hogy egy újabb magyar világot építsenek fel, mely immár nemcsak négy évig tart, mint az 1940 és 1944 közötti.
A kiállítás szakmai megnyitóját tartó Bene János, a Nyíregyházi Jósa András Múzeum muzeológusa elmondta, a csíkszeredai kiállításon az általuk összeállított és kinyomtatott kiállítási anyag a nagyváradi Tanoda Egyesület által összegyűjtött világháborús tárgyakkal egészült ki.



