Csíksomlyói zarándoklat a 450 évvel ezelőtti kérés jegyében

A gyimesi csángók intézményei 650 millió forintos támogatást kapnak

Határon túl
  • 2017.06.02. - 12:12

A 450 évvel ezelőtti kérés jegyében tartják az idei pünkösdi zarándoklatot Csíksomlyón. A szombaton tartandó búcsú mottója: "Tarts meg minket őseink szent hitében!" 

zarándokvonat576x356
búcsúba tartó Boldogasszony zarándokvonat utasait köszöntik a kolozsvári vasútállomáson a zarándokokat fogadó erdélyi magyarok - MTI Fotó: Biró István

Idén is zarándokok százezreit várják a csíksomlyói hegynyeregbe, ahol helyi idő szerint 12.30-tól (közép-európai idő: 11.30) tartanak szentmisét. A Duna tévécsatorna által élőben közvetítendő misét Miguel Maury Buendía, a Vatikán bukaresti nagykövete, Románia apostoli nunciusa mutatja be, a szentbeszédet Veres András győri megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke mondja. A szentmisén jelen lesz Michael Anthony Perry, a ferences rend legfőbb elöljárója, Assisi Szent Ferenc 121. utódja a rend élén. 

A zarándoklatot szervező ferences rend tájékoztatójában arra emlékeztetett, hogy 450 évvel ezelőtt azért gyűltek össze Csíksomlyón a katolikus hitükhöz hű székelyek, hogy segítséget kérjenek a hitükben való megmaradáshoz, és hálát adjanak Istennek és a Szűzanyának ezért a segítségért. Az 1567-es segítségkérés a protestánsok és katolikusok közötti erdélyi vallási villongások közepette történt. A Csíksomlyóra zarándokló székelyek ekkor megfogadták, hogy nem valaki vagy valami ellen emelnek szót, hanem Istenbe vetett hitüket erősítik, ennek emlékére minden pünkösd szombatján egységesen elzarándokolnak a Szűzanya tiszteletére Csíksomlyóra.

 Szűz Mária csíksomlyói kultusza azonban jóval régebbi a székelyföldi településen. Ez a kultusz a ferences rend megtelepedésekor, az 1440-es években már létezett. Erről IV. Jenő pápa is említést tett, amikor 1444-ben arra biztatta a híveket, hogy nyújtsanak segítséget az első csíksomlyói templom építéséhez. Ez a Mária-tisztelet gyarapodott az idők folyamán, és ennek volt a megnyilvánulása a 450 évvel ezelőtti első pünkösdi zarándoklat és fogadalomtétel is. 

Az idei csíksomlyói zarándoklat fontosságát növeli, hogy a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia és a román állam képviselői is romániai látogatásra hívták Ferenc pápát. Ioan Robu érsek, a romániai római katolikus egyház feje egy május elején tartott sajtótájékoztatón szinte biztosra mondta, hogy a látogatásra 2018-ban sor kerül. A romániai római katolikus egyházon belül többséget alkotó magyar katolikusok azt kérték, hogy Ferenc pápa Csíksomlyón találkozzék erdélyi magyar híveivel. 

Összesen 650 millió forintos támogatást kapnak a magyar kormánytól a gyimesi csángómagyarok egyházi és oktatási intézményei - jelentette be pénteken az erdélyi Gyimesbükkön Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár.

650 millióval támogatják a csángómagyar intézményeket 

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára pénteken részt vett a csíksomlyói zarándoklatra érkezett Boldogasszony zarándokvonat utasaival és helyi csángómagyarokkal együtt a gyimesbükki Kontumáci kápolnánál tartott szentmisén.

Ezt követően az MTI-nek telefonon elmondta: a magyar kormány 50 millió forinttal támogatja Gyimesbükkön a római katolikus plébánia, illetve közösségi ház felújítását, 100 millió forinttal finanszírozza Gyimesközéplokon a Gróf Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola tornatermének megépítését, illetve 500 millió forintot fordít Gyimesfelsőlokon az Árpád-házi Szent Erzsébet Líceum épületének és a hozzá tartozó diákotthonnak a felújítására.

Emlékeztetett: a magyar kormány tavaly év végén döntött a támogatásokról. Kijelentette, hogy a csángómagyarok évszázadokon át megőrizték kereszténységüket, magyarságukat, és remélhetőleg a következő évszázadokban is megmaradnak szülőföldjükön. Az anyaországi magyarok sokszorosan visszakapják lelkiekben ezt az anyagi támogatást - tette hozzá, majd példaként említette azt a vendégszeretetet, amivel a helyiek a pünkösdszombati csíksomlyói búcsúra tartó magyarországi zarándokokat fogadták.

Az államtitkár felidézte: a csángók intézményei kaptak már korábban is támogatást a magyar kormánytól, de a mostani finanszírozás a méreteit tekintve előzmény nélküli. Leszögezte: a gyimesi csángók is részei a magyar nemzetpolitikának, és segíteni kell őket, hogy megőrizzék, továbbadják keresztény hitüket, magyarságukat. Az államtitkár felemelőnek nevezte, hogy a pénteki szentmisén 300 fiatal is részt vett, akik között voltak a Kárpát-medence különböző részeiből érkezettek, de olyanok is, akik a világ különböző kontinenseiről, a magyar diaszpóra közösségeiből jöttek. Mindez a kereszténységben, a magyarságban és a magyar nyelvben való összefogást jelképezi - mondta az államtitkár.


Reklám