Évente öt kartelleljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal

Versenyjog

Gazdaság
  • 2017.06.13. - 02:58

Nagyon fontos az együttműködés a hatósággal a kartellek feltárására is indított „hajnali rajtaütések” alkalmával, mert megtagadása esetén az érintett cég éves nettó árbevételének egy százalékáig bírságolható, eljárásonként többször is – mondta Miks Anna, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsának tagja tegnap.

Mint kiderült, évente mintegy öt kartelleljárás indul, amely rajtaütéssel kezdődik, már érvényes bírói engedély birtokában – írta a távirati iroda. Miks Anna hozzátette: a rajtaütés ellen nincs jogorvoslat, a GVH-nak mindenhol joga van kutatni, a cég székhelyén kívül autóban vagy magánlakásban is, és valamennyi adathordozóról készíthetnek másolatot, így a magáneszközökről és az autó GPS-rendszeréről is. Kocsis Márton, a CHSH Dezső és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédje szerint a hajnali rajtaütés világszerte egyre gyakrabban, előzetes értesítés nélkül előforduló, helyszíni vizsgálat, amelyet versenyjogsértés gyanúja esetén indítanak. A GVH számításai szerint 2009 és 2014 között 97 milliárd forint megtakarítást ért el a magyar gazdaság a kartellek felderítésével és szankcionálásával. Magyarországon a GVH-n kívül az Európai Bizottság is foganatosíthat rajtaütést, ha uniós alapszerződésbe ütközés gyanúja vetődik fel.
Reklám