Idei csúcsra emelkedett az olaj jegyzése a dollár gyengülésével és az amerikai termelés csökkenésével párhuzamosan.
Ennek ellenére nem sikerült megállapodni az olajtermelő országoknak a termelés befagyasztásáról. A közel-keleti olajexportáló országok tavaly háromszázkilencvenmilliárd dollár bevételkiesést szenvedtek el, ami idén ötszáznegyvenmilliárd dollárt is elérheti – áll a Nemzetközi Valutaalap jelentésében. Az olaj jegyzése 2014-ben megközelítette a hordónkénti százhúsz dollárt, ami jelenleg csak negyven-negyvenöt dollár között mozog. Ez költségvetési deficitet és lassuló növekedést jelent, különösen Szaúd-Arábia részére. A dohai olajcsúcs sikertelensége után a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete kilátásba helyezte, hogy növeli az olajtermelését, az áprilisi teljesítmény napi 32,64 millió hordó volt, ami százhetvenezer hordóval múlta felül a márciusit.
Az igazi árfelhajtó faktor azonban nem a nagy exportőrök előbb-utóbb megszülető megállapodása a termelés befagyasztásáról, hanem az amerikai előállítás visszaesése. Árfelhajtó tényező, hogy a várt emelkedés helyett csökkentek az amerikai olajkészletek. A piacot láthatóan nem rázták meg a dohai események, a befektetők egyre inkább a csökkenő amerikai kitermelésre és az olajtartalékok adataira figyelnek.



