Pótolták a megszűnő cafeteriát a nagyobb élelmiszerláncok

Idei béralkuk

Gazdaság
  • 2019.01.22. - 02:24

Növekedett a minimálbér tavaly év végén, és nyolcszázalékos bérfejlesztést ajánlanak az idei évre a nagy élelmiszerüzlet-láncoknál.

élelmiszer 20190122
A bolti eladók pótlékokban is részesülnek (Fotó: Hegedüs Róbert)

Fel is pörögtek a béralkuk 2019 januárjában, hiszen februárban már az emelt bért kell kifizetni az első havi munkáért – írja a Blokkk.com nevű portál. A legnagyobb élelmiszerüzlet-láncok közül az Aldi szakszervezet nélkül, az Auchan és a Spar szakszervezettel döntött a 2019-es béremelésekről. A Tescóról még nincs hír. A Lidlnél az első negyedévet követően állnak át új bérekre, náluk akkor vált át az üzleti év. Elsőként az Aldi döntött, erre kétszer tett rá egy-egy lapáttal, mivel a megszűnt Erzsébet-utalványt pótolni akarta valamivel. A bolti eladó javadalmazása a számszerűsített nyilvános információk alapján 2018-ban 282 ezer forint volt (amihez még jött például vasárnapi pótlék vagy a munkába járás támogatása) – olvasható a cikkben. Megemlítik, hogy a 2019-es alapbér, ami most a számszerűsíthető bért jelenti (cafeteria nélkül) az aldis bolti eladók esetében tíz százalékkal nőtt a 2018-as teljes (cafeteriás) kereseti lehetőséghez képest. Pusztán az alapbért nézve tizenöt százalék az emelés. A cikk alapján az Auchan áruházi munkatársak 1,7 milliárd forinttal több javadalmazásra számíthatnak 2019-ben. Ez némi visszafogottságra utal, hiszen a 2017–18-as bérfejlesztés 3,7 milliárd forint volt – vélik. Kitérnek még arra is, hogy az Auchanban tavaly 234 ezer forint volt az induló bér egy áruházi dolgozónál, de becslésük szerint ez mára megközelítheti a 260 ezer forintot egy áruházi dolgozó, pénztáros vagy árufeltöltő esetében.

Reklám