Tíz közép- és kelet-európai ország írt alá nyilatkozatot együttműködésükről a mezőgazdasági innovációra lehívható európai uniós (EU) pénzek arányának növelése érdekében – jelentette be tegnap az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára Bábolnán.
Feldman Zsolt a távirati iroda beszámolója szerint elmondta, a visegrádi négyek, valamint Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia, továbbá a balti országok mezőgazdaságának vezetői egyetértettek abban, hogy közös stratégiát alkotnak a BIOEAST néven elindított programban való részvételről. A politikus emlékeztetett arra, hogy az európai bizottság a 2021–27-es időszakra tízmilliárd eurót javasolt agrárélelmiszer és biomassza alapú gazdasággal összefüggő kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységre, majd hozzátette, Kelet- és Közép-Európa országai az elmúlt tíz évben összesítve is csak tíz százalék alatti részesedést szereztek meg az EU mezőgazdasági innovációra fordítható forrásaiból.
Az aláírók fontosnak tartják a vidéki térségek felzárkóztatását, segítve őket egy innovatív, integratív és klímatudatos növekedési modell kifejlesztésében. Olyan termelési rendszerek fejlesztését is javasolták, melyek a régióra jellemző végtermékeket állítanak elő. A dokumentum szerint a felek támogatják a biomassza alapú fenntartható növekedést a versenyképes és magas minőségű élelmiszer- és takarmánygyártás eléréséhez.



