Hosszú távon fenntartható előnyt jelenthet a régiónak Kelet-Közép-Európa országainak együttműködése a digitalizációs átállásban. A kétnapos II. Regionális Digitális Csúcstalálkozón elhangzott, Magyarországon minden adott az átállásra.

A magyar kormány támogató gazdasági környezet megteremtésével, átfogó programokkal, finanszírozási forrásokkal segíti a digitalizáció megvalósulását, a technológiai váltást – mondta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és szabályozásért felelős államtitkára tegnap, a csütörtökön megnyílt II. Regionális Digitális Csúcstalálkozó második napján. Kiemelte: Kelet-Közép-Európa a kontinens növekedési motorja, a térség országainak együttműködése a digitalizációs átállásban hosszú távon fenntartható előnyt jelent a régiónak – áll a távirati iroda beszámolójában. Szerinte hazánk számára adottak az átállás lehetőségei, hiszen nálunk van a világ negyedik leggyorsabb 4G hálózata, és közeli cél az 5G hálózat kialakítása is.
Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) államtitkára a vezető nélküli, valamint az elektronikus hajtású járművek fejlesztéséért is felelős kormánybiztos elmondta: a kormány olyan tesztkörnyezetet alakít ki, ahol az autóipar a legmodernebb technológiákat tudja majd kipróbálni. Megemlítette a kormányzati támogatással épülő zalaegerszegi tesztpályát, ahol a járműgyártók és telekommunikációs vállalkozások kipróbálhatják az önvezető járműveket is.
Szintén a témához kapcsolódó, tegnapi bejelentés, hogy a Pannon Egyetem (PE) veszprémi és nagykanizsai képzőhelyén, valamint a Budapesti Műszaki Egyetemen új rendszerű, gyakorlatra épülő alapszakként üzemmérnök-informatikus képzés indul. Palkovics elmondta: olyan szakembereket képeznek, akik nem programozó matematikusok lesznek, hanem a vállalati informatikai rendszerek működtetésével, fejlesztésével foglalkoznak majd. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a korábbi hét százalékról kilencre nőtt az informatikai képzésre jelentkező hallgatók aránya. Cseresnyés Péter, az NGM munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a vidéki képzőhelyek esetében valószínűsíthető, hogy az ott végzettek a környéken is maradnak munkavállalóként. Emlékeztetett arra, hogy az egyik legnagyobb igény az informatikusok iránt mutatkozik a vállalatok részéről, az ipar digitalizálásával pedig ilyesfajta képzésre, szakemberekre még nagyobb szükség lesz.
Regionális vezetői lehetünk a pénzügyi digitalizációnak
A kormányzat nyitott a blockchain technológiák bevezetése iránt, keresi a partnereket, akik segíthetnek megadni a közös választ erre a kihívásra, a cél pedig az, hogy az ország regionális vezető szerepre tegyen szert a pénzügyi (fintech) és blockchain technológiák terén – mondta Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Program végrehajtásáért felelős miniszterelnöki biztos. Hozzátette: az idén elkészül hazánk fintech- és blockchainfejlesztési stratégiája, a kormányzat elé az iparági szereplőkkel kidolgozott anyag alapján kerülnek majd a törvényalkotási javaslatok.



