Megtorpant a kiskereskedelmi forgalom növekedése

A szakértők szerint átmeneti a vártnál lassabb bővülés

Gazdaság
  • 2018.06.05. - 09:32

A változatlan áron számolt kiskereskedelmi forgalom áprilisban 4,3 százalékkal, a naptárhatástól megtisztítva - főként a húsvéthatás miatt - 6,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az első negyedévi 7,8, illetve 7,3 százalékos növekedés után - jelentette kedden első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az év első négy hónapjában 6,9 százalékkal nőtt a naptárhatással kiigazított forgalom, a kiigazítatlan adat is 6,8 százalékos növekedést mutat.

Áprilisban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,6, százalékosra lassult a forgalom növekedési üteme az első negyedévi 5,4 és a márciusi 7,7 százalékról. A nem élelmiszerjellegű cikkeket forgalmazó iparcikk üzletekben az első negyedév 9,5 százalékos átlagával lépést tartva 9,2 százalékos volt az eladások növekedése, nagyobb a márciusi 7,4 százalékosnál. Az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,6 százalékosra emelkedett növekedés üteme az első negyedévi 7,5 és a márciusi 5,1 százalékról.

Az első négyhavi 6,9 százalékos növekedésen belül az élelmiszerforgalom 4,6, az iparcikkek eladása 9,4 százalékkal nőtt, az üzemanyag fogyasztás 7,9 százalékkal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.

Az áprilisi kiskereskedelmi forgalom részletes adatait június 22-én közli második becslése alapján a KSH.

Pomázi Gyula: 58 hónapja folyamatos a bővülés

A kiskereskedelmi forgalom már 58 hónapja folyamatosan bővül - mondta Pomázi Gyula, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán. A helyettes államtitkár megjegyezte, hogy az áprilisi adatok szerint mindhárom árukategóriában (élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem, a nem élelmiszer-kiskereskedelem, az üzemanyag-kiskereskedelem) jelentős volt a forgalom növekedése.

Pomázi Gyula kiemelte, a következő időszakban is a kiskereskedelmi forgalom bővítésére számítanak, hiszen a hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően folyamatosan nő a háztartások jövedelme.

A szakértők szerint átmeneti a növekedés megtorpanása 

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint jelentősen lassult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme áprilisban márciushoz képest  döntően annak hatására, hogy az eladásokat felpörgették a márciusra eső húsvéti ünnepek.  A jelentős, 7,5 százalékhoz közeli reálbér növekedés, a márciusban 16 éves csúcsra ugró - és azóta is a közelében tartózkodó - fogyasztói bizalom, a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése, amely azonban az év második felében a magasabb bázis miatt már lassulhat - fejtette ki az elemző.  Várakozása szerint a tavalyi, összességében 5,3 százalékos növekedést az idén gyorsabb ütemű, 5,7 százalékos növekedés követhet. 

A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén várható átadási hulláma is. A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani, amint azt a kedden megjelent részletes GDP adatok is tükrözik - tette hozzá Suppan Gergely. 

A kiskereskedelem gyorsulása összhangban van a Takarékbank elemzőinek azzal a várakozásával, hogy idén 4,6 százalékos vagy annál is gyorsabb lehet a GDP növekedése. A minden ágazatban jelentkező munkaerőhiány miatt a bérek növekedési üteme meghaladhatja a várakozásokat, ami a fogyasztás, valamint a kiskereskedelmi forgalom még gyorsabb növekedését eredményezheti, így a GDP növekedése is meghaladhatja az előrejelzéseket.  

Németh Dávid, a K&H Bank elemzője megjegyezte, bár  az idei leggyengébb növekedési adatát produkálta áprilisban a kiskereskedelem, mégis emelkedő pályán van.  Az élelmiszerek kiugró márciusi forgalma már mutatta, hogy a húsvét húzta fel a növekedést. Kiemelte, hogy mindhárom fő termékcsoportban, az élelmiszereknél, a nem élelmiszereknél és az üzemanyagoknál gyorsabb volt a növekedés az idei év első négy hónapjában, mint a múlt év egészében, ez pedig pozitív tényező. Németh Dávid szerint az is kedvező, hogy bár az üzemanyag-forgalom növekedése lassult, a drágulás nem hozott drasztikus visszaesést.  

Az idei kilátásokról a K&H elemzője azt mondta, hogy bár a nem élelmiszerek pörgethetik a kiskereskedelmet, a hátralévő hónapokban a magas bázis a növekedést némiképp fékezheti. A kiskereskedelemben az idén 5 és 6 százalék közötti bővülésre lehet számítani. 

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom áprilisi növekedési üteme elmaradt a 7,5 százalékos piaci várakozástól és az első negyedév átlagától.  A vártnál lassabb bővülés mögött az élelmiszertermék jellegű boltok forgalmának 2,6 százalékos éves emelkedése áll. Vélhetően a választások előtti egyszeri bónusz kifizetések és Erzsébet-utalványok elköltése már márciusban megtörténhetett, így az áprilisi adatokban már nem jelenhettek meg. A folyamatos béremelkedés és a lakosság magas fogyasztási hajlandósága azonban továbbra is komoly hajtóerőt biztosíthat a szektornak, így az év egészét nézve átlagosan 7 százalék feletti növekedéssel számolnak az ING Bank elemzői.

Reklám