Megkezdődhet a nyertes TOP-projektek megvalósítása

A települések nem országos szinten versenyeznek egymással

Gazdaság
  • 2017.06.13. - 13:29

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) mintegy háromezer nyertes projektjének megvalósítása kezdődhet el a közeljövőben - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) regionális fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára kedden Szekszárdon.    

Oláh Gábor a TOP-os projektek Tolna megyei nyitó rendezvényén tartott sajtótájékoztatón hozzátette: az 1300 milliárd forintos keretösszegű operatív program részeként 18 megyében 800 milliárd forintra lehetett pályázni. Az első körben beadott pályázatok nyerteseivel megkötötték a támogatási szerződéseket, a Magyar Államkincstár június végéig valamennyiüknek átutalja a támogatási előleget.

Megjegyezte: sikerült annak az elvárásnak eleget tenni, hogy a települések ne országos szinten versenyezzenek egymással, hanem a megyéken belül a legjobb projektek juthassanak támogatáshoz, és annak is, hogy ne a leggazdagabb települések legyenek még gazdagabbak a területfejlesztési forrásokból. 

38 milliárd forint jut TOP-os fejlesztésekre Baranyában
Baranya megye településeinek fejlesztésére 38 milliárd forint áll rendelkezésre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból (TOP) - jelentette be Rákossy Balázs Pécsett, ahol elmondta: Baranya 38 milliárd, Pécs mintegy 33 milliárd forintot fordíthat fejlesztésekre. A megyei fejlesztési keret jelentős részére már születtek pályázati döntések: első körben 50 település kezdheti meg beruházásait, és a tervek szerint a nyár végégig a teljes 38 milliárd forintról megszületnek a támogatói döntések.
Az összegből egyebek közt ipari parkokat fejlesztenek, valamint a turizmus fejlesztésére, utak és önkormányzati tulajdonú épületek felújítására, a foglalkoztatás növelésére és felzárkóztatásra is jut forrás - részletezte az államtitkár.
A TOP-os fejlesztések hatására a megye versenyképessége számottevően növekedhet, így az egy élhető, a vállalkozásoknak jó működési teret biztosító terület lehet a jövőben - mondta Rákossy Balázs.
Az államtitkár kiért arra, hogy a TOP-programban országosan 1300 milliárd forint áll rendelkezésre a 18 megye és a 22 megyei jogú város közvetlen fejlesztésére.
Oláh Gábor, az NGM regionális fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a Magyar Államkincstár június végéig valamennyi támogatott település részére utalja a fejlesztési összeget. Jelezte azt is: az NGM a nyár folyamán várja a következő körben meghirdetett TOP-pályázatokra a jelentkezéseket, hogy az év végéig a teljes forrás gazdára leljen.

Ismertetése szerint az első körben nyertes pályázatok a TOP megyéknek szánt, 800 milliárd forintos keretének több mint a felét használják fel. Kérdésre válaszolva elmondta: a projektek előkészítettsége alapján tartható az a korábbi cél, hogy idén 66 százalékban megvalósuljanak a településeken a beruházások.

Rákossy Balázs, az NGM európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára arról számolt be, hogy több mint ötezer pályázat érkezett be a kedvezményezett megyékből. "A cél, hogy a nyár végére a fennmaradó pályázati forrásokat is százszázalékosan le tudjuk kötni szerződéssel" - mondta, hozzátéve, hogy 22 megyei jogú városnak elkülönített, mintegy 500 milliárd forintos TOP-keret pályázói túlnyomó többségben támogatói szerződéssel rendelkeznek.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a 2007-2013-as európai uniós ciklushoz képest több ponton módosult a pályázatok lebonyolítása. A finanszírozást érintő változás a pályázatok százszázalékos támogatása, és az, hogy az önkormányzatok a teljes összeget megkapják előlegként, így nem lesz vontatott a fejlesztések megvalósítása, nem fordul elő, hogy a pályázók nem tudják időben kifizetni a munkát elvégző vállalkozókat - emelte ki.

A támogatás összegét az önkormányzatok államkincstárnál vezetett folyószámlájára utalják, és szigorú monitoring mellett használhatják fel. Nem fordulhat elő, hogy működésre vagy más folyó kiadásokra fordítják - tette hozzá.

Az államtitkár szavai szerint a TOP-beruházásoktól azt várják, hogy a helyi kivitelezők jutnak majd munkához, "a megyei pénzek megyei vállalkozókhoz fognak kerülni".

Reklám