Az idei visszaesés után jövőre nőhetnek érdemben a beruházások az uniós források lehívásának gyorsulása, a lakásépítések meredek felfutása, új autóipari-, és az állami beruházások növekvő mértéke, valamint az idei alacsony bázis miatt.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzőjének véleménye szerint az uniós források jelentős szűkülése és a tavalyi magas bázis okozta a 20,3 százalékos éves visszaesést a második negyedévben a beruházásokban. Erre utal az is, hogy a költségvetési szférában nagyon jelentősen, több mint ötven százalékban estek vissza a befektetések. A legnagyobb mértékben a komolyabb uniós programokkal összefüggő területeken, mint a szennyvíztisztítás, hulladékgazdálkodás, út-vasútrekonstrukciók és honvédelmi beruházások estek vissza. Virovácz Péter szerint jövőre már pozitívan járulhat hozzá a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez a terület, amint felgyorsul az új uniós programozási időszak forrásainak lehívása. A szakértő szerint aggasztó a második negyedéves adatokban, hogy a vállalati szférában sem tudott felpörögni a beruházás, itt tizenhét százalékos visszaesés volt. Ennek ellenére bizakodásra ad okot, hogy a feldolgozóiparban tíz százalék feletti éves bővülés volt a második negyedévben, valamint az Audi, a a Mercedes és a Samsung is bővítést jelentett be. Elmondása alapján a kedvező költségvetési helyzet miatt a kormányzat szeptembertől várhatóan beindít beruházási projekteket, így a második fél évben jobban alakulhatnak a beruházások. Éves szinten átlagosan 15-20 százalékos visszaesésre számít.




