Már söralátét méretű bevallásra sincs szükség, a személyi jövedelemadó (szja) kitöltési korszaka az idén véget ért – mondta a nemzetgazdasági miniszter a távirati irodának a személyi jövedelemadó idei bevallási időszakát értékelve. Varga Mihály hangsúlyozta, hogy a gazdasági és a stratégiai kabinet együttes ülésén elfogadta a nemzetgazdasági tárca e-szja beszámolóját.
Kiemelte, hogy néhány uniós országban, például Finnországban, Portugáliában vagy Svédországban a magánszemélyek bevallását már az adóhivatal készíti el, azonban ilyen gyorsan és eredményesen még egyetlen országban sem történt meg az átállás. Míg tavaly az adózók előzetes kérésére 455 ezer bevallást készített el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), addig idén 3,8 millió magánszemély helyett dolgozott.
Tavaly félmillióan küldték el elektronikusan bevallásukat a NAV-nak, idén csaknem 950 ezren – mondta Varga Mihály. Annak ellenére, hogy a tervezet automatikusan akkor is érvényes bevallássá válik május 22-én, ha semmit nem teszünk, megérte időben elfogadni, mert a beküldéstől számított harminc napon belül utalja a NAV a visszajáró adó összegét. Ezt csaknem 430 ezren meg is tették, módosítás nélkül elfogadva a tervezetet.
A tárcavezető elmondta: valamennyi bevallást megvizsgálják, és ahol csak lehet, a bevalláskészítés terhét átvállalja az adóhivatal. Az e-szja most jelesre vizsgázott, a jövő évtől a NAV jövedékiadóbevallás-tervezetet küld majd az érintetteknek.
Csökkent a bürokrácia
Történelmi jelentőségű lépést tett az adóhatóság az idén a bürokrácia csökkentésében, a szolgáltató hatóság kialakításában – hangsúlyozta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért is felelős államtitkára tegnap az M1 csatornán. Az adóhatóság által elkészített tervezetben az adózók jellemzően a bérbe adáshoz, illetve az évközben nem érvényesített családi adókedvezményhez kapcsolódóan változtattak.



