Belső erőforrásokra támaszkodva kell kezelni a problémákat

A munkaerőhiányra nem megoldás a betelepítés

Gazdaság
  • 2016.07.16. - 03:32

Európának a belső humánerőforrásaira támaszkodva kellene kezelni a munkaerőhiányt – jelentette ki Szalai Piroska az Echo Tv Mélymagyar című műsorában.

szalai
Szalai Piroska: Csak Európában csökken a népesség (Fotó: Kocsis Zoltán)

A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány kuratóriumi elnöke szerint a migránsok betelepítése nem megoldás arra, hogy az unió munkaerőhiánnyal küzd, az elnök úgy vélte: az európai nyelveket nem beszélők befogadása csak ront a helyzeten, mivel az európai fiatalság körében így is magas a munkanélküliség. Szalai Piroska hangsúlyozta, hogy a belső erőforrásokra támaszkodás nemcsak a munkaerőpiaci, de a demográfiai problémákra is választ adhat. Az elnök emlékeztetett: a kontinensek közül egyedül Európában csökken a népesség. Kifejtette, hogy a termékenységi ráta, azaz, hogy egy nő hány gyermeknek ad életet, Magyarországon 1,3-as, Európában pedig 1,5-ös. „Vannak azonban olyan országok, mint Franciaország, ahol kettő körüli a ráta, ezekről az országokról példát kellene venni” – tette hozzá. Az elnök rámutatott, hogy amikor a gazdasági fejlődésből a társadalom közvetlenül profitál, az hatással van a ráta emelkedésére. „Csehország és Szlovákia az ezredfordulón 1,1-es érték közelében voltak, ma már 1,4 fölötti a rátájuk” – támasztotta alá gondolatait.

Reklám