A Magyar Érdemrend Nagykeresztje kitüntetést adta át Orbán Viktor miniszterelnök Péterffy Tamásnak, az Interactive Brokers Groups elnök-vezérigazgatójának pénteken a Parlamentben.

Miniszterelnök úr, és kedves barátaim, hálával és meghatódva fogadom el ezt a megtiszteltetést. Számomra ez egy nagyon különleges alkalom egy nagyon jelentős épületben. Ükapám, Péchy Tamás országgyűlési képviselő lett 1868-ban, és tizenkét évi szolgálat után megválasztották az országgyűlés elnökének. Háromszori újraválasztás révén még tizenkét évig elnökölt. Ez a leghosszabb idő ebben a hivatalban bárkinek a szabad Magyarország történelmében. Jelleméről tanúskodik, hogy amikor fia, az én dédapám, aki szintén ugyanakkor képviselő volt, harminc éves korában tüdőbajban meghalt, rendületlenül folytatta elnöki tevékenységét. Az ő elnöksége alatt, az úgynevezett boldog békeidőkben történt meg az ország modern törvényeinek és intézményeinek lefektetése, valamint hosszú és heves viták után végül döntöttek ennek a világszerte híres épületnek a megalkotásáról. Az emberek gyakran mondják nekem, hogy szinte hihetetlen az, hogy én semmivel mentem Amerikába, és milyen sok sikert értem el. Ez nem így van. Én nem semmivel mentem. Őseim áldásával mentem, az ő álmaik megvalósításával eltökélve. Állandóan éreztem örökségem különleges teljesítményre serkentő erejét. Ez a nemzet keresztülment a világtörténelem egyik legförtelmesebb kísérletén, a szocializmussal járó szükségtelen szenvedésen. Hatalmas előnye, hogy tudja, úgy értelmileg, mint érzelmileg, hogy a „nemzeti kolhoz" semmilyen formában nem érvényesülhet. Ezért fontos, hogy ez a nép ismerje a saját történelmét, nemzeti karakterét és örökségét, tradícióit, adottságait és előnyeit, amin minden egyén a saját életét és sorsát fölépíti. Ennek tudatában a sikerhez nekem csak annyit kellett felfognom, hogy Amerikában az egyéni szabadságot és a sikerhez való lehetőséget az alkotmány védi. Adjunk hálát Istennek, hogy ez most már itt, Magyarországon is így van, és tegyünk meg mindent, amit tudunk, hogy így is maradjon mindkét országban. Köszönöm a kitüntetést és hogy mindannyian eljöttetek.
(Elhangzott 2017. június 2-án az Országházban)
A kormányfő azt mondta: a Magyarországot az 1960-as években elhagyó Péterffy Tamás, aki számítástechnikai tanácsadóként került be a tőzsde világába az Egyesült Államokban, megmutatta a világnak, hogy a Wall Streetnek nemcsak farkasai vannak, hanem megújítói is, akik a spekulációnál többre tartják az innovációt.
Orbán Viktor hangsúlyozta: Péterffy Tamás egy sehova sem vezető, a saját jövőjét felélő szocialista, kommunista rendszer helyett választotta egykor a szabad világot, és a szabad életnek is a legalsóbb fokát, ahonnan kitartó munkával kellett megmásznia az első sikerekig vezető út meredek lépcsősorát. Újításainak köszönhető, hogy a tőzsdén beindult a számítógépes kereskedelem.
Miközben Péterffy Tamás a világ leggazdagabbjainak egyike lett, sosem veszítette el Magyarország iránt érzett szeretetét és felelősségét, és nem veszítette el a szocializmussal szembeni éberségét - méltatta az üzletembert a kormányfő.
"Önt hallgatva senkiben sem támadhat kétség, hogy a szocializmus egy olyan rendszer, amely nem tűnik el soha, hanem újabb és újabb gúnyát öltve mindig megpróbál visszalopakodni az életünkbe azért, hogy szegénnyé tegye a gazdagokat és koldusbotra juttassa a szegényeket" - fogalmazott a kormányfő, aki szerint Péterffy Tamás sikerei irányt adtak a szocializmus alatt és a rendszerváltást követő zavaros időszakban is.
Péterffy Tamás az elismerés átvétele után elmondta: különleges alkalomnak tekinti, hogy a Parlamentben veheti át az elismerést, ugyanis ükapja, Péchy Tamás 1868-ban országgyűlési képviselő lett, majd tizenkét évig elnöke is volt a képviselőháznak. Emlékeit felidézve úgy fogalmazott: bár sokan úgy hiszik, hogy a semmivel ment Amerikába, ez nem így van, mert ősei áldásával, eltökélve álmuk megvalósításával ment oda, és mindig érezte erőssége különleges teljesítésre serkentő erejét.
Ez a nemzet keresztül ment a világtörténelem egyik legförtelmesebb kísérletén, a szocializmussal járó szükségtelen szenvedésen - fogalmazott. Hozzátette: tudja és átérzi, hogy a "nemzeti kolhoz" semmilyen formában nem érvényesülhet. Fontosnak nevezte, hogy egy nép ismerje történetét, karakterét, adottságait, tradícióit és előnyeit, ami minden egyén életét és sorsát is felépíti.
Kijelentette: ahogy Amerikában, úgy most már Magyarországon is az egyéni szabadságot és a lehetőséget a sikerre az alkotmány védi, amiért hálát kell adni az Istennek és mindent meg kell tenni, hogy így is maradjon mindkét országban.
A kitüntetést Áder János államfő adományozta az Egyesült Államokban élő üzletembernek a Washingtonban létrehozandó Kommunizmus Áldozatai Emlékmúzeum aktív és önzetlen támogatásában is kifejeződő értékorientált közéleti szerepvállalása, valamint a Magyarország jó hírét gyarapító érdemei és példaértékű életútja elismeréseként.



