A hatéves béremelési és adócsökkentési megállapodásnak, a családok otthonteremtését támogató programoknak, a foglalkoztatáspolitikai és a gazdaságfehérítő lépéseknek köszönhetően az elmúlt években jelentős mértékben erősödött a magyar gazdaság.
A magyar gazdaság növekvő teljesítményének köszönhetően az előző évihez képest – az adócsökkentések ellenére is – jelentősen emelkedtek 2020. február végéig a költségvetésbe beérkezett adóbevételek. Az általános forgalmi adóból 56,4 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból 40,1 milliárd forinttal, a társasági adóból 35,3 milliárd forinttal több folyt be, mint az előző év azonos időszakában. A kormány intézkedéseinek, így a hatéves béremelési és adócsökkentési megállapodásnak, a családok otthonteremtését támogató programoknak, a foglalkoztatáspolitikai és a gazdaságfehérítő lépéseknek köszönhetően az elmúlt években jelentős mértékben erősödött a magyar gazdaság – derült ki a Pénzügyminisztérium (PM) tegnapi közleményéből. Hazánk uniós összehasonlításban is kiemelkedő 2019. évi teljesítménye – a bruttó hazai termék csaknem ötszázalékos növekedése, a 14 százalékos beruházásbővülés és a nettó keresetek 11,4 százalékos emelkedése – megfelelő alapot biztosít az idei esztendőre is. A kormány szándéka szerint folytatódik a magyar gazdaság versenyképességének erősítése annak érdekében, hogy az uniós átlagot legalább két százalékponttal meghaladó növekedési ütem fennmaradjon.
Az év első két hónapjában az általános forgalmi adóból az éves előirányzat 15 százaléka, a személyi jövedelemadóból az éves előirányzat 17,3 százaléka, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból összesen az éves előirányzat 16,5 százaléka teljesült. Idén február végéig 61,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, szemben az egy évvel korábbi, 281,4 milliárd forinttal. Az idei február végi uniós kiadások ugyanakkor megközelítették az 569,4 milliárd forintot, míg tavaly ilyenkor ez 200,2 milliárd forintot tett ki. Főképp ez okozta a két év azonos időszakának eltérő alakulását.
A PM tegnap azt is közölte, hogy az idei év első két hónapjában az államháztartás központi alrendszere 254,6 milliárd forintos hiánnyal zárt, ezen belül a központi költségvetés 283,7 milliárd forintos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 36,3 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 7,2 milliárd forintos hiányt értek el.



