Uniós dicséretet kapott a foglalkoztatáspolitika

Az Európai Bizottság jelentése méltatja, hogy Magyarországon mérséklődtek a munkáltatók adóterhei, és hogy harmadára esett a 15–24 évesek munkanélküliségi rátája

Gazdaság
  • 2020.03.05. - 00:36
Cikk borítókép
Bodó Sándor: A brüsszeli szervezet beszámolója elismerően szól a munkaerőpiaci reformprogramról isMH/Papajcsik Péter

Az Európai Bizottság is elismeri a magyar munkaerőpiaci törekvéseket – mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért fe-lelős államtitkára. A bizottsági ajánlások a régiós különbségek csökkentését célozzák, ami része a kormány programjának is.

Az Európai Bizottság országjelentéséből kiderül, a bizottság elismeri a gazdasági eredményeinket a foglalkoztatás területén is – mondta tájékoztatóján tegnap Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Hozzátette, a magyar munkaerőpiac egyre nagyobb teljesítményt nyújt, a munkanélküliségi ráta 3,4 százalék, ami jóval a 2010-es szint alatt van, átlagát tekintve pedig rövidül az álláskereséssel töltött idő is.

Látható még, a 15–24 évesek munkanélküliségi rátája tíz százalék közelébe került a 2010-es harminc százalékról, és a foglalkoztatás szerkezete is átalakult, folyamatosan csökken a közfoglalkoztatottak száma – emelte ki az államtitkár. A bizottság jelentése elismeréssel szólt a munkaadókat terhelő járulék, a szociális hozzájárulási adó csökkentéséről, amelynek mértékét a kormány a 2016. évi 27 százalékról 2019-re 17,5 százalékra mérsékelte, és további csökkentését tervezi. Bodó Sándor hozzátette, a kormány egyre több támogatást nyújt a gyermeket nevelő családoknak, 2020-tól mentesülnek a négy vagy többgyerekes anyák a személyi jövedelemadó megfizetése alól – ezt az intézkedést szintén méltatta a jelentés, ahogyan a bérek, köztük a legkisebb keresetek növekedését is. Némi kritikát és jobbító szándékú javaslatot is megfogalmaztak, főleg az országon belüli foglalkoztatási különbségeket illetően. Bár hatékonynak tartják a munkapiaci integráció elősegítését, javítani kell a munkaerő termelékenységét, ami az eredményesség növeléséhez szükséges. Öt megyében kísérleti program indul megváltozott munkaképességűek számára, ezen felül a kismamáknak támogatják a bölcsődei elhelyezkedést.

Képzéseket indítanak általános iskolai végzettség megszerzése, illetve szakma megszerzése érdekében, a képzettebbek pedig informatikai, nyelvi képzéseken vehetnek majd részt térítésmentesen. A Magyar Hírlap kérdésére válaszolva az államtitkár elmondta, bár elsőre nem tűnhet nagy előrelépésnek, fel kell kutatni azokat, akik nincsenek regisztrálva a rendszerben, ez önkormányzaton, családsegítőn, szociális munkásokon, illetve kisebbségi önkormányzatokon keresztül történhet. Elmondta még, a jelentés elismerően szól a munkaerőpiac reformprogramról is, amely célul tűzte ki a cégekkel való kapcsolatok erősítését, a képzés területén pedig az új szakmák elsajátítását.

Reklám