Alacsony volt a kormányzati szektor hiánya a tavalyi első három negyedévben

Bevételek és kiadások

Gazdaság
  • 2020.01.04. - 02:02

Az előzetes adatok szerint 41 milliárd forint, a bruttó hazai termék (GDP) 0,1 százaléka volt a kormányzati szektor 2019. I–III. negyedéves hiánya.

Az egyenleg 2018 azonos időszakához képest 262 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,8 százalékponttal lett kedvezőbb – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Az egyenleg javulása a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb mértékű növekedéséből adódott. Tavaly a harmadik negyedévben a kormányzati szektor hiánya 247 milliárd forint, a GDP 2,1 százaléka volt. Az egyenleg 179 milliárd forinttal, 1,5 százalékponttal romlott az egy évvel korábbihoz képest. A bevételek 205 milliárd forinttal, 4,3 százalékkal nőttek 2018 harmadik negyedévéhez képest. A kiadások 384 milliárd forinttal, 7,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A kormányzati szektor bevétele az első háromnegyed évben 14 747 milliárd, kiadása 14 788 milliárd forint volt. Mint arról a távirati iroda beszámolt, a bevételek 1004 milliárd forinttal, 7,3 százalékkal növekedtek 2018 azonos időszakához képest. A legnagyobb értékkel, 465 milliárd forinttal, 8,2 százalékkal a termelési adók bővültek, amelyen belül 304 milliárd forint, 10,2 százalék volt az áfabevétel emelkedése. A jövedelemadó-bevételek 201 milliárd forinttal, 9,7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A társadalombiztosítási hozzájárulások 274 milliárd forinttal, 7,1 százalékkal nőttek. Az egyéb bevételek 62 milliárd forinttal, 2,9 százalékkal növekedtek 2018 I-III. negyedévéhez viszonyítva. Tavaly az első három negyedévben a kiadások 742 milliárd forinttal, 5,3 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest.

Reklám