A gazdasági folyamatok eddigi kedvező alakulása garantálja a költségvetés egyensúlyát és stabilitását.
Miután májusban 137,4 milliárd forintos hiány keletkezett, az idei év első öt hónapját az államháztartás központi alrendszere 176,4 milliárd forintos hiánnyal zárta, ami az éves előirányzat 17,7 százalékát jelenti. Az év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható – közölte tegnap a pénzügyminisztérium. Emlékeztettek, ma már 4,5 millió embernek van munkája Magyarországon, amihez a keresetek kétszámjegyű növekedése párosul. Ennek nyomán, valamint az adókedvezményeknek köszönhetően egyre több pénz marad a családoknál, ami elősegíti a fogyasztás bővülését is. A gazdaságfehérítést célzó kormányzati intézkedések az adócsökkentésekkel együtt eredményezik a költségvetési bevételek emelkedését.
Ezen folyamatok következtében 2019. május végéig általános forgalmi adóból 367,3 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 91,3 milliárd forinttal, a jövedéki adóból 46,5 milliárd forinttal, a szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból összesen 209,2 milliárd forinttal több folyt be az államkasszába, mint az előző év azonos időszakában. Az említett időszakban az uniós fejlesztésekkel összefüggő költségvetési kiadások 608,1 milliárd forintot értek el, ezzel párhuzamosan 305,9 milliárd forintot utalt át Brüsszel. Tehát a költségvetés továbbra is megelőlegezi ezeket az összegeket, miközben folytatódnak a beruházások hazai forrásból.



