A képzett munkaerő egyre fokozódó hiánya és a bérminimum-emelések hatására emelkedtek márciusban a bruttó bérek.
Az átlagbérek kétszámjegyű növekedését segítette az is, hogy korábbi közfoglalkoztatottak nagy számban kerültek át az elsődleges munkaerőpiacra, amivel magasabb bért értek el – így kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap reggel kiadott bérstatisztikai jelentését, miszerint márciusban 10,2 százalékkal, 367 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset, ezzel pedig hetvenöt hónapja tart a bérek emelkedése. Horváth András, a Takarékbank elemzője kommentárjában megállapította, hogy a képzett munkaerő egyre fokozottabb hiánya és a bérminimum-emelések hatására emelkedtek márciusban a bruttó bérek. A szakértő tíz százalékot meghaladó bérnövekedést vár ebben az évben, a reálbér növekedés várakozása szerint 6,6 százalék lehet. Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője szerint elsősorban a továbbra is növekvő munkaerőhiány magyarázza az átlagbérek kétszámjegyű növekedését, amit segített az is, hogy több korábbi közfoglalkoztatott került át az elsődleges munkaerőpiacra. A bérek emelkedését a versenyszféra húzta, míg az állami szférában bérrendezésekre van szükség. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy továbbra is átlag felett nőnek a bérek a feldolgozóiparban, az építőiparban és az információ, kommunikáció területén. Ezzel szemben az állami szférában 2015 óta nem volt példa ilyen alacsony keresetemelkedésre. A Pénzügyminisztérium közlése szerint hetvenöt hónapja töretlenül emelkednek a reálbérek Magyarországon, a családi adókedvezményt is figyelembe véve több mint negyvenhét százalékkal nőttek 2010 és 2018 között. Hozzátették, az első negyedévben tizenegy százalékkal nőttek a bruttó és nettó bérek egyaránt.
Beruházást eredményező fejlesztések
Az első negyedévben huszonhat százalékkal nőttek a beruházások a tavalyi tizenhét százalékos emelkedés után. A beruházások erős élénkülését elsősorban a cégek fejlesztései eredményezték, a feldolgozóipar kapacitásnövelést célzó beruházásai 32,6 százalékkal nőttek, ami jelentős élénkülés a tavalyi 6,3 százalék után – jelentette tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A fejlesztések több mint felét megvalósító, legalább ötven főt foglalkoztató vállalkozások körében 38,0 százalékkal nőttek a beruházások, a tavalyi 8,8 százalékot követően, míg a költségvetésben 27,3 százalékra lassult a növekedés a tavalyi 30,9 százalékról, amiben a tavaly év eleji 62,8 százalékos növekedést mutató magas bázis is szerepet játszik. A gép- és berendezés beruházások 20,5, az építési beruházások 32,4 százalékkal növekedtek szintén jelentős gyorsulással a tavalyi 11,4, illetve 22,2 százalékos mértékhez képest.



