Az építőipar bővülése 2019 végéig még biztosan kitart, 2020-tól azonban piaci ösztönzőkre lesz szükség – írta a távirati iroda. Elsősorban az újlakás-építésekre kell külön figyelmet fordítani, ahol már megjelentek a visszaesés jelei, ugyanis az első negyedévben éves alapon csökkent a lakásépítési engedélyek és bejelentések száma.
A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség célszerűnek tartaná a megszűnő kedvezményes, ötszázalékos áfakulcsot egy másik ösztönzővel helyettesíteni, példaként a részleges áfa-visszatérítést említették, amely az építőanyagokra és a munkadíjakra egyaránt vonatkozó számla ellenében történhetne. Ez a lehetőség egyszerre segítené az újlakás-építéseket és az épületenergetikai korszerűsítéseket. Az év második felében hárommilliárd forinttal bővítik az építőipari kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) technológiai újítását támogató keretet – mondta Nagy Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium iparági stratégiáért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: a 2018–2019-ben 28 milliárd forintot biztosított a kormány az építőipari kkv-k támogatására.



