Már fókuszban a 2016-os büdzsé

A Költségvetési Tanács nem kapta meg a törvényjavaslatot véleményezésre

Gazdaság
  • 2015.04.29. - 16:28

Mai ülésén is tárgyalja a kormány a 2016-os költségvetési törvényjavaslatot annak érdekében, hogy az május 13-ig az Országgyűlés elé kerülhessen. A kabinet egyik kiindulópontja, hogy egyetlen ágazat vagy tárca se kapjon jövőre kevesebb támogatást, mint az idén.

Az egy hónapja nyilvánosságra hozott Tájékoztató a 2016. évi költségvetési törvényjavaslat összeállításához szükséges feltételekről és az érvényesítendő követelményekről című dokumentum szerint a 2016-os büdzsé a foglalkoztatás növelésére, a stabilitásra, az államadósság csökkenő pályán tartására, valamint a tartósan a GDP három százalék alatti államháztartási hiány fenntartására épül. Ugyanakkor a konkrét, a makrogazdasági pályára vonatkozó számokat valószínűleg  legkorábban a konvergenciaprogram áprilisi benyújtásakor aktualizálja a kormány.

A kormány a személyi jövedelemadó csökkentését 15 százalékra, a sertéstőkehús áfáját pedig öt százalékra csökkentené, valamint a kétgyermekesek családi adókedvezményének növelését és a közigazgatási díjak csökkentését, részben eltörlését. Utóbbi a jelenlegi tízezer forintról évente növekedve 2019-re éri el a húszezer forintot; jövőre 12 500 forintot lehet majd adókedvezményként igénybe venni gyermekenként. Az szja-csökkentéssel 120 milliárd forintot hagynak az embereknél, a tőkehúsoknál az áfacsökkentés körülbelül 25 milliárd forintot, a két gyermeket nevelő családok adókedvezményének növelése 15 milliárd forintot jelent 2016-ban, az illetékek, díjak csökkentése pedig tízmilliárd forintos nagyságrendű lesz.
Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke lapunknak elmondta, ha még a héten megkapják az előterjesztést, akkor azt tíz napon belül véleményezik, vagyis május 10-én ennek megfelelően kerülhet az Országgyűlés elé a törvényjavaslat.

Reklám