A baromfiágazat is áfacsökkentést sürget, a Baromfi Termék Tanács (BTT) attól tart, hogy az ötszázalékos sertésáfa bevezetése versenyhátrányt okoz a baromfisoknak.
Lapunk kérdésére az elnök rámutatott, a köztes – tehát a termékpálya elejére bevezetett – áfacsökkentés a baromfiágazatban nem jelent megoldást, mivel a vágott sertéssel ellentétben a vágott baromfit késztermékként is értékesítik. Az elnök szerint az egész húságazatban be kellene vezetni az alacsony áfakulcsot, így minden szereplő jól járna és tartós növekedési pályára állna a húsipar. Amennyiben erre nincs lehetőség, a terméktanács azt javasolja, hogy a kisebb költségvetési bevételkiesés érdekében bizonyos termékcsoportok – például a tojás – áfája csökkenjen. Csorbai ugyanakkor hangsúlyozta: kezdeményezik a tárgyalásokat az illetékesekkel a baromfitermékek adókulcsának csökkentéséről. A magyar családok évente harmincmilliárd forinttal többet költenek sertéshúsra, mint baromfira – így indokolta a sertés tőkehús áfacsökkentését a Fidesz-frakció az Indexnek. „Ezért csökkentjük a sertéshús áfáját, melynek köszönhetően több marad a családoknál. A megállapítás ráadásul az alacsonyabb jövedelmű háztartásokban hatványozottan igaz. Így jövőre 25 milliárd forint maradhat az embereknél” – írták.



