A bankok már az elszámolólevelek megküldése előtt is tájékoztatást nyújtanak – például rövid szöveges üzenetben vagy telefonon – az elszámolás eredményéről ügyfeleiknek.
A pénzügyi intézményeknek a tisztességtelenül elvont összegeket és az egyéb elszámolási tudnivalókat tartalmazó értesítőket a devizaalapú kölcsönöknél 2015. március 1. és április 30. között, a devizában törlesztettek és a forinthitelek esetében 2015. augusztus 1. és szeptember 30. között kell megküldeni az ügyfeleiknek – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jogszabály nem zárja ki, hogy egy bank az értesítő kiküldése előtt például elektronikusan vagy telefonon tájékoztassa ügyfelét az elszámolt összeg jóváírásáról. Ez azonban nem pótolja a hivatalos értesítést, és nem rövidíti le az ügyfél panasztételi lehetőségének időtartalmát – figyelmeztet az MNB. Az elszámolás nyomán visszajáró összegeket a pénzügyi intézményeknek legkésőbb az értesítő megküldése után tizenöt napon belül kell jóváírniuk az ügyfelek számláján (csökkentve ezzel azok tartozását), vagy a már megszűnt fogyasztói szerződések esetében átutalniuk. Nem jogszerűtlen ugyanakkor az sem, ha az elszámolás kiküldését megelőzően megtörténik a pénzügyi teljesítés. A forintosítást kivéve az autóhitelesek esetében nagyon hasonló az elszámolás folyamata, mint a lakáshiteleseknél. Az elszámolás csak a magánszemélyekre vonatkozik, cégekre nem. Az elszámolás az autóhitelesek esetében is a magánszemélyek által 2004. május 1. és 2014. július 26. között kötött, élő szerződésekre vonatkozik, valamint azokra a megszűnt szerződésekre, amelyek bármilyen okból 2009. július 26. után szűntek meg. Mint azt a Magyar Lízingszövetség tegnap közleményben tudatta, az érintettek az autókat finanszírozó pénzügyi intézménytől, lízingcégtől vagy banktól kapják meg az elszámolásról szóló levelet március 1. és április 30. között.