Megkezdi ma, és húsz munkanapon belül befejezi az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a DRB Bankcsoport betéteseinek kártalanítását.

A Buda Regionális Bank, a Dél-dunántúli Regionális Bank, a Dél-dunántúli Takarék Bank, valamint az Észak-magyarországi Regionális Bank ügyfelei egyenként legfeljebb százezer eurónak megfelelő, legfeljebb 30 millió 461 ezer forint kártalanítást kaphatnak az OBA-tól, függetlenül attól, hogy magánszemélyről vagy vállalkozásról van szó – közölte lapunkkal az OBA.
„A betéteseknek nincs teendőjük, a kártalanítást az OBA-tól automatikusan megkapják. Őket levélben értesítjük. Az ügyfelek éjjel-nappal hívhatják a 06/40-918-918-os ügyfélszolgálatot” – mondta Fekete-Győr András, az OBA ügyvezető igazgatója. Közölte, ötszáz és százezer forint között postai kézbesítő viszi házhoz a kártalanítást. Százezer és 2,5 millió forint között a postai kézbesítőtől kapnak értesítést, hogy melyik postán tudják a betétesek felvenni a pénzt. A 2,5 és 5 millió forint közötti összegeket az OBA Betétbiztosítási Kártya útján kapják meg. Ötmillió forint felett az OBA levelében megnevezett takarékszövetkezeti fiókban rendelkezhetnek a kártalanításról – ez lehet betétlekötés, átutalás vagy készpénzfelvétel. Idetartozik, hogy több mint 7600 cég vezet számlát a Buda-Cash-botrányban érintett négy banknál – adta hírül tegnap a Bisnode pénzügyi szolgáltató. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közölte: átmeneti kifizetési tilalmat rendelt el tegnap a Honvéd és a PRO V1TA egészségpénztáraknál. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap elmondta: olyan törvénymódosításon dolgoznak, amely szerint legalább háromévente köteles lenne megvizsgálni a felügyelet a befektetési vállalkozásokat is a jelenlegi öt év helyett. A szaktárca a Buda-Cash-ügy után olyan törvényjavaslat benyújtására készül a jegybankkal is egyeztetve, amely alapján szigorítanák a bírságolási szabályokat.
Az MSZP szerint negyedévente kellett beszámolnia tevékenységéről a Buda-Cashnek, miután egy 2010. szeptemberi pénzügyi felügyeleti vizsgálat számos visszásságot tárt fel náluk. Harangozó Gábor, az MSZP országgyűlési képviselője elmondta, a Szász Károly által jegyzett, 2010. szeptember 17-i dokumentum tizenhat visszaélést állapított meg. „A szocialisták nem véletlenül hamisítják a tényeket, kétségbeesetten szeretnék magukat kihúzni a második szocialista brókerbotrány felelőssége alól. Nem becsődöltek ezek a bankok, hanem velük összefonódott brókerek százmilliárdot tüntettek el az emberek pénzéből a szocialista kormányok szeme előtt” – közölte a Fidesz. Kiemelték, ügyfelek ezrei még mindig várják a szocialisták válaszát, hogy kikhez vándoroltak valójában az elcsalt milliárdok. Mit tudott minderről a Bajnai-kormány kormánybiztosa, miniszteri kabinetfőnöke, aki korábban a brókercégnél dolgozott? – tették fel a kérdést.
Feljelentés a Széchenyi Bank ügyében
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feljelentést tett tegnap ismeretlen tettesek ellen
a Budapesti Rendőr-főkapitányságon a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-nél történt, a jegybank álláspontja szerint bűncselekmények gyanúját felvető események miatt. Az MNB a büntető törvénykönyv előírásaiba ütköző hűtlen kezelés, hanyag kezelés, illetve további pénzügyi visszaélésekre utaló, büntetőjogilag értékelhető cselekmények gyanúja miatt fordult a nyomozó hatósághoz. (PGI)



