Fellendítette a hitelezést a jegybank

A kölcsönök huszonhárom százaléka a közép-magyarországi régióba jutott

Gazdaság
  • 2015.02.17. - 15:53

Lezárult tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának (nhp) második szakasza.

 A kedvezményes konstrukciót a jegybank 2013 júniusában indította, azóta 19 400 vállalkozás részesült az alacsony kamatozású kölcsönben, mintegy ezerháromszázmilliárd forint összegben. A program tegnap zárult második szakaszában január 30-ig a pénzintézetek 601,2 milliárd forint összegű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást, amelyből idáig 484 milliárd forintot folyósítottak 20 750 ügylethez és 14 271 vállalkozáshoz kapcsolódóan. Az Autopro.hu adatai szerint az ágazatokat tekintve a hitelek közel háromnegye-dét a mezőgazdasági, a kereskedelmi és a feldolgozóipari szereplők vették fel. A pénzügyi lízing számottevő része haszongépjármű és gép, berendezés vásárlását takarja, aminek futamideje jellemzően három-öt év körül alakul.

Regionális elosztásban a kölcsönök döntő többsége, 23 százaléka a közép-magyarországi régióba jutott, a legkevesebb hitelt pedig az észak-magyarországi régióba folyósították a bankok. Az MNB kérdőíves felmérést is készített a hitelt felvevő vállalkozások körében: az nhp nélkül a programban folyósított beruházási és forgóeszközhitelek összegének közel negyven-negyven százalékát, az uniós támogatásokat előfinanszírozó hitelek nagyjából húsz százalékát egyáltalán nem vették volna fel a vállalkozások, és minden hitelcél esetében további 30-33 százalékát pedig csak kisebb összegben.


Egyeztetés

Az nhp kibővítéséről, a hitelezés támogatásáról, a devizahitelek kivezetésével kapcsolatos tennivalókról, és egyéb szabályozói kérdésekről egyeztetett tegnap az MNB vezetése a legnagyobb magyarországi pénzintézetek vezetőivel. A jegybank 2013 tavasza óta tart egyeztetéseket a hazai nagybankok vezetőivel.

Reklám