A várakozásokat alulmúlva mérséklődött a nyár második hónapjában az ipar teljesítménye. Szeptember végére viszont ismét stabilizálódhat a helyzet.
Elemzői vélemények szerint minden várakozást alulmúlt az ipar teljesítménye júliusban, az igen jelentős és váratlan visszaesést a járműgyártás okozta. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője közölte, mivel a júliusi adatok éles ellentétben állnak szinte minden hazai és német konjunktúramutatóval, azt lehet feltételezni, hogy a hazai autógyártók augusztus helyett júliusban tartották a nyári leállásokat. Amennyiben ez így van, augusztusban meredek felpattanás várható – közölte az elemző. A következő hónapokban ismét magasabb ütemre kapcsolhat az ipari termelés, részben a tavalyi alacsony bázis, részben újabb kapacitások üzembe helyezése (élelmiszeripar, gumiipar, elektromos autó akkumulátorgyártás), részben pedig az egyre erősebb konjunktúra hatására. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője is azt közölte, hogy a nyári autóipari leállások okozhatták a termelés jelentős visszaesését. Az ipar szeptemberben stabilizálódhat, az év egészében öt százalékkal bővülhet a termelés. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kiemelte: az autóipartól való függésünk komoly gondokat okoz, ami rávilágít a magyar ipar egysíkúságának veszélyeire. Az öt százalék körüli éves ipari növekedéshez szeptembertől sokkal magasabb fokozatba kell kapcsolnia az autógyártásnak és az iparnak.



