Mindössze hatvanöt hektárnyi nádat sikerült levágni idén a Balatonnál, ahol már második éve nem hízott olyan vastagságúra a jég, hogy nagy géppel lehessen aratni – tudta meg lapunk Csonki Istvántól, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetőjétől.
A Balaton kétszázharmincöt kilométeres partvonala mentén ezerkétszáz hektárnyi nád található, amelynek harmada természetvédelmi okokból vágási tilalom alá esik. A fennmaradó nyolcszáz hektáron termő nádat ahhoz, hogy meg tudjon újulni, vágásforgóban háromévenként kellene aratni, így a rothadó, avas szárak nem szennyeznék a vizet. Vagyis minden évben vízminőség-védelmi okokból kétszázhatvan-kétszázhetven hektárnyi nád learatása lenne célszerű. Ennek ellenére mindössze száz-százhúsz hektárnyi nádas nagyüzemi, gépesített learatására nyílik lehetőség, mivel sok helyen belterületi ingatlanok előtt nőnek nádasok, és ezek külterületről egyáltalán nem közelíthetők meg. A nádterületeket ötévente minősítik, és I–V. osztályba sorolják, ebből az első három osztályt tudják iparilag hasznosítani.



