Miközben új fókuszpontok jelentek meg a hazai adóügyi rendszerben, a 2010-2011 folyamán kialakított adóstruktúra alapjai, az ideológiája változatlan - jelentette ki tegnap Pankucsi Zoltán adóügyi államtitkár egy konferencián.

A hatékonyság javítása, a jogkövető magatartás elősegítése és a feketegazdaság elleni fellépés – ezek azok az új fókuszpontok, amelyekre a magyarországi adóügyi rendszer összpontosít. Mindezt Pankucsi Zoltán, az NGM adóügyi államtitkára hangsúlyozta a Magyar Pénzügyi Almanach megjelenése huszonötödik évfordulójának alkalmából rendezett konferencián. A politikus szerint a 2010-2011 folyamán kialakított adóstruktúra alapjai változatlanok. A cél a munkát terhelő adók csökkentése. Pankucsi kitért arra is: az idén az szja mérséklésének köszönhetően százhúszmilliárd forint maradt a háztartásoknál. Most a bankadó „visszavágása” van napirenden.
A fórum kiemelt témája volt a Budapesti Értéktőzsde szerepe is. Szécsényi Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. vezérigazgatója beszédében hangsúlyozta, hogy a hazai tőkepiac fejlődése azért torpant meg, mert rossz volt a szabályozási környezet, ráadásul hatalmas hitelbőség volt idegen tőkéből, aminek „láttuk is a kárát”.
Járai Zsigmond, a jegybank és a tőzsde volt elnöke rámutatott, szemben a kilencvenes évek elején tapasztalt vállalkozói hangulattal, amikor „mindenki vállalkozni akart”, jelenleg egyfajta apátia tapasztalható. Utóbbinak számos oka van, például a válság kapcsán sokan „megégették” magukat. A pénzügyi szakember úgy tartja: túlzottan központosított a magyarországi közvetítői rendszer. Járai hozzátette: ahhoz, hogy a hazai tőkepiac „felíveljen”, dinamikusan növekvő gazdaságra és kiszámítható szabályozási környezetre van szükség.



