Jelentős eltérések vannak az európai elit és az állampolgárok véleménye között, de az egyes tagállamok nagyon máshogy látnak bizonyos kérdéseket – derül ki a Chatham House tegnap megjelent felméréséből.
A tanulmány főbb megállapításai közé tartozik, hogy a közvélemény az elitnél sokkal kevésbé érzi, hogy profitált az unióba való belépésből, szűk többség szerint országuk jobb hely volt húsz éve. Az elit köréből a válaszadók az EU legnagyobb eredményeként leginkább a békét nevezték meg, míg a közvélemény a szabad mozgást. Itt is van megosztottság: a magyarok, az olaszok és a lengyelek legjobban valóban Schengennek örülnek, a franciák és a belgák az eurónak, a németek és osztrákok a békének, a spanyolok és görögök a szabad mozgásnak. Az unióban közösen domináns érzés a pesszimizmus, a magyarok viszont magabiztosak az uniót illetően. A magyarok 45 százaléka szerint az ország profitált az EU-csatlakozásból, s csak 21 százalék szerint nem. Mindössze a magyarok 21 százaléka adna át több jogkört Brüsszelnek, 35 százalék elégedett, 45 százalék pedig visszavenne jogosultságokat. A magyarok háromnegyede szerint a Brexit gyengíti Európát, s hazánkban gondolják ezt a legtöbben az összes tagállam közül. Negyven százalék számít arra, hogy egy évtizeden belül más is kilép. Összehasonlításképp: a görögök 80 százaléka vélekedik úgy, hogy még egy tagállam elhagyja az uniót egy évtizeden belül.
A magyarok támogatják a leginkább a török EU-csatlakozást (52 százalék), míg a legkevésbé Ausztria (16 százalék).



