Tiltakozik a Magyar Filmművészek Szövetsége a kormány azon terve ellen, hogy a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézetet (Manda) jogutód nélkül megszüntesse.
Bizonytalanná válik a páratlan értékű nemzeti filmvagyon sorsa, a közgyűjtemény, a könyvtár és a mozgókép-tudományi kutatóbázis jövője a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet megszüntetésével. A magyar filmkultúra egységes, és mint ilyen a nemzet kultúrájának része és öröksége. A filmarchívumok és filmintézetek a világ minden civilizált országában a nemzeti filmkincs őrzői, gyarapítói, a filmkultúra, filmtudomány és filmemlékezet középponti intézményei – olvasható a Magyar Filmművészek Szövetségének közleményében. A Magyar Filmművészek Szövetségének Elnöksége által szignált tiltakozásban kifejtik: a MANDA, amelynek jogelődjét 1951-ben alapították (Magyar Filmtudományi Intézet és Film Archívum) – majd hozzá 2011-ben digitális részt csatoltak –, az egyetlen országos filmgyűjtemény és szakkönyvtár, amely gyűjti, gondozza, felújítja és hozzáférhetővé teszi a nemzeti filmkincset, a rendszerváltozásig készült magyar filmek jogtulajdonosaként ellátja a televíziókat, filmfesztiválokat, nemzetközi vetítéssorozatokat.
„Mi, magyar filmalkotók, akik ezeket az értékeket évtizedek munkájával hoztuk létre, felszólítjuk a döntéshozókat, hogy ne számolják fel, ne kótyavetyéljék el a magyar mozgóképkultúra és filmemlékezet e nélkülözhetetlen intézményét” – írják a közleményben.