Százhúszéves fennállását ünnepli a magyarországi metodista misszió

Semjén Zsolt azt mondta: Egyszerre vagyunk tagjai az egyháznak és polgárai a társadalomnak

Belföld
  • 2018.11.14. - 18:14

Az állam és az egyház elválasztása nem jelentheti az egyház és a társadalom szétválasztását - hangoztatta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerdán Budapesten, a magyarországi metodista misszió működése megkezdésének 120. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.

Semjén Zsolt azt mondta: "egyszerre vagyunk tagjai az egyháznak és polgárai a társadalomnak", tehát nem a kettő szembeállítására, hanem harmonikus együttműködésére van szükség, az egész társadalom javára. 

A miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, a kormány egyházpolitikájának fundamentuma, hogy ami jó az egyháznak, az jó az országnak és fordítva. A metodisták által képviselt lelkiség pedig jobbá teszi az embereket és a nemzetet, mivel szolgálatukat mindig a társadalomban fejtették ki, nem zárkóztak elefántcsonttoronyba, hanem a társadalomba vitték el az evangélium üzenetét - tette hozzá.

Semjén Zsolt kiemelte, a magyar állam elkötelezett a mellett, hogy az egyházi intézmények- például az iskolák - tevékenységét elismerje, ezek ugyanis egyszerre vallásos közösségek és közfeladatot átvállaló intézmények.

Az állam feladata a vallásszabadság biztosítása mellett a közfeladatot ellátó intézmények finanszírozása, az egyházi intézményeké ugyanúgy, mint az államiaké vagy önkormányzatiaké - jelentette ki.

Semjén Zsolt kitért arra is: a kormány létrehozott egy államtitkárságot az üldözött keresztények megsegítésére, hogy "emberi életet élhessenek a szülőföldjükön". Azonban nemcsak "brutális" keresztényüldözés létezik - tette hozzá -, hanem van egyfajta "szofisztikáltabb" keresztényüldözés is itt Európában, ami például abban nyilvánul meg, hogy "valaki azért veszíti el az állását", mert megvallja a hitét. 

Ez a keresztényüldözés a keresztény értékeket, hagyományokat akarja feláldozni, a "hitvalló kiállás" azonban megerősíti a keresztény civilizáció védelmét - mondta a miniszterelnök-helyettes.

A jubileum alkalmából a Magyar Metodista Egyház III. kerületi központjában külföldi résztvevőkkel emlékülést tartottak, emléktáblát avattak, majd a rendezvény istentisztelettel zárul.

A metodista egyház a XVIII. században jött létre az anglikán egyházon belüli vallási-megújulási mozgalomként. Vezető személyisége John Wesley volt, a mozgalom azonban csak a lelkész halála után vált ki az anglikán egyházból, és szerveződött önálló egyházzá. Az európai kontinensen a XIX. század közepén erősödött meg a metodista misszió, Magyarországra 1898-ban érkezett Ausztriából az első metodista prédikátor, Robert Möller. A metodista egyházat a kormány a bevett egyházak között ismeri el.

Reklám