Stoltenberg: Törökországnak jogában áll megvédenie magát

A NATO üdvözli Ankara egyre aktívabb szerepvállalását az ISIS ellen

Külföld
  • 2016.09.09. - 16:35

Törökországnak jogában áll megvédenie magát, hiszen több terrortámadás is érte a határ szíriai oldaláról - mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az augusztus 24-én Észak-Szíriában indított, Eufráteszi Pajzs fedőnevű török hadműveletre utalva pénteken a CNN Türk hírtelevíziónak adott interjújában.

Hozzátette: üdvözli Ankara egyre aktívabb szerepvállalását az Iszlám Állam (IÁ) elleni küzdelemben.

A török fővárosban tartózkodó Stoltenberg elégedettségét fejezte ki a török-orosz feszültség enyhülésével kapcsolatban is. Emlékeztetett: a NATO már tavaly novemberben párbeszédre hívta a két felet, amikor a viszály kezdetén a török légierő lelőtt egy orosz vadászgépet a szíriai határnál. Hangsúlyozta: Oroszországot az észak-atlanti szövetségnek sem szabad kizárnia a dialógusból.

A NATO-főtitkár először látogatott Törökországba a július 15-i katonai puccskísérlet óta. Mint fogalmazott: az erőszakos incidens a NATO alapjait célzó támadás is volt. "Az erős és demokratikus Törökország Európa és a közel-keleti régió számára is létfontosságú" - emelte ki. A főtitkár nyomatékosította, hogy "Törökországnak szüksége van a NATO-ra, de a NATO-nak is ugyanúgy szüksége van Törökországra".

Törökország rendelkezik a NATO második legnagyobb haderejével az Egyesült Államokat követően.

Reklám