Továbbra is a gazdasági bővülés elősegítése és a magyar családok támogatása áll a kormány költségvetési politikájának fókuszában. Ennek tükrében az uniós források megelőlegezése, különféle infrastrukturális fejlesztések és egyszeri kiadási intézkedések jellemezték az év első négy hónapját.
Az idei uniós kifizetések elérték a 857,2 milliárd forintot, szemben a tavaly április végi 318,3 milliárd forinttal. Ezzel ellentétben mindössze 63,9 milliárd forintot utalt át eddig Brüsszel a nemzeti költségvetésbe. Folytatódtak azon fejlesztések – Modern Városok Program, Egészséges Budapest Program, kiemelt közúti projektek, valamint az Erzsébet-táborok modernizálása –, amelyekhez a hazai költségvetés biztosít forrást. Azon túl, hogy tavasszal minden nyugdíjas és nyugdíjszerű ellátásban részesülő személynek egyszeri tízezer forintos Erzsébet-utalványt adott a kormány, márciusban téli rezsicsökkentésről is döntött, így minden háztartást tizenkétezer forintos rezsiszámla-jóváírás illet meg – áll a tárca közleményében. A gazdaságpolitikának köszönhetően – írja az NGM – 2018. január–áprilisban az általános forgalmi adóból 136,4 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból 82,3 milliárd forinttal több bevétel keletkezett, a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok pedig 91 milliárd forinttal haladták meg az előző év azonos időszakának teljesülését. Ma már 4,43 millió embernek van munkája, amelyhez dinamikus béremelkedés párosul. Mindez érdemben hozzájárul a fogyasztás bővüléséhez, illetve a családok élethelyzetének javulásához. A kormány változatlanul 2,4 százalékos GDP-arányos hiánycéllal számol négy százalék feletti gazdasági növekedés mellett.



