Az illegális gazdasági bevándorlók büntetőjogi felelősségre vonását szorgalmazta Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter egy szerdai lapinterjúban, és egyúttal kiállt amellett, hogy aki a háború és az üldöztetés elől menekül, a genfi egyezmény értelmében védelmet talál Ausztriában. Közben újabb migránsokat mentettek meg Kósz közelében egy felfújható gumicsónakból. Ausztrália pedig beleegyezett, hogy felszámolja a széles körben bírált befogadóállomásait.
A tárcavezető sürgette a személyek nyilvántartásba vételének szigorítását is. "Érthetetlen, hogy a menekülteknek mindenük, még mobiltelefonjuk is van, azonban útlevéllel és más dokumentumokkal nem rendelkeznek" - mondta Sobotka a Kurier című osztrák lap szerdai számában megjelent interjúban. Hozzátette: az osztrák jogrendszert változtatásra szorul, így szeptemberben átfogó biztonsági, idegenrendészeti és büntetőjogi törvénymódosításról szóló javaslatcsomagot nyújt be az osztrák parlamentnek.
Sobotka szerint Ausztria felkészületlen volt a menekültválságra és ezt az idén meg kell előzni. "Csupán akkor ismerték fel az unió előtt álló hatalmas kihívást, amikor Orbán Viktor kerítést épített" - mondta Sobotka. Hozzátette, hogy Ausztria részt vesz az uniós külső határ védelmében, hiszen az ország az unió határvédelmi ügynöksége (Frontex) számára 180 rendőrt küldött, a magyar-szerb határszakaszon pedig 23 osztrák rendőr teljesít szolgálatot.
Újabb migránsokat mentettek meg az Égei-tengeren
Ötvenkilenc migránst mentettek meg szerda hajnalban az Égei-tenger déli medencéjében fekvő Kósz görög sziget közelében, a menekültek egy felfújható gumicsónakon hánykolódtak a viharos tengeren - közölte a görög parti őrség szerdán. A bajba került migránsokat két járőrhajó vette fel a Dodekanészosz szigetcsoporthoz tartozó Kósz közelében. A hét végén a menekültekkel foglalkozó görög válságstáb Athénban úgy nyilatkozott, hogy az utóbbi napokban megnőtt a Törökországból a görög szigetekre érkező migránsok és menedékkérők száma.
Ausztrália felszámolja bírált befogadóállomásait
Ausztrália és Pápua Új-Guinea megegyezett a délkelet-ázsiai országhoz tartozó Manus szigetén Canberra által üzemeltetett, több mint 800 menekültet befogadó állomás felszámolásáról. A táborban elkövetett emberi jogi visszaélések miatt széles körben bírálták az ausztrál kormányt. A két ország szerdán jelentette be a létesítmény bezárását, habár az ott lakó menekültek sorsáról és a befogadóállomás bezárásának menetrendjéről nem esett szó.
Az ausztrál jogszabályok értelmében mindenkit, akit elfognak, miközben hajón próbálja megközelíteni a kontinenst, Manusra vagy az aprócska csendes-óceáni szigetre, Naurura szállítanak. A törvények szerint a menedékkérők semmilyen körülmények között nem telepedhetnek le Ausztráliában. Pápua Új-Guinea számos lakója ellenzi a menedékkérők letelepítését az országban, korábban több beszámoló is érkezett arról, hogy a helyiek megtámadták a táborok lakóit.
Peter Dutton ausztrál bevándorlásügyi miniszter Peter O'Neill pápua új-guineai miniszterelnökkel lezajlott találkozóját követően megismételte: Ausztrália nem fogadja be a délkelet-ázsiai országban tartózkodó menedékkérőket, viszont segíti Port Moresbyt abban, hogy visszaküldje őket származási országukba, vagy letelepítse őket a szigetországban. Hozzátette, hogy Ausztrália hat Srí Lanka-i állampolgárt fordított vissza szerdán, akik ugyancsak tengeri úton próbáltak illegálisan az országba jutni.



